Евгениј Пригожин (Page 19)

Сподели со своите пријатели

Бизнисменот Евгениј Пригожин за прв пат јавно призна дека во 2014 година ја создал групата, подоцна наречена „Вагнер“, истакнувајќи дека благодарение на нивната храброст судбината на самопрогласените републики во Доњецк и Луганск радикално се променила, а народите во Сирија, Арапските, африканските и латиноамериканските земји добија заштита. Loading… Коментарот на ПригожинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евгениј Пригожин, близок соработник на Владимир Путин и водач на таканаречената група Вагнер, вчера предизвика голем гнев во јавноста, кога се појави видео на кое се гледа како тој ги повикува затворениците да се борат во Украина, ветувајќи им слобода по шест месеци служба. Loading… – Ако отслужиш шест месеци,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новинарот на „Гардијан“, Мајкл Колборн, во анализа за британскиот весник се осврна на десницата на Балканот, особено во Србија, и на врските на локалните политичари со рускиот претседател Владимир Путин. Loading… Екстремно десничарските рабови на Србија, како што се наведува во анализата, ја поттикнуваат руската крвава инвазија на Украина. ОвиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финансиерот на групацијата Вагнер, Евгениј Пригожин е етаблиран како лице на таканаречената „специјална воена операција“ на Русија во Украина. Loading… На 14 септември, Пригожин одржа говор за вооружувањето, во кој објави дека руските затвореници учествуваат во војната од 1 јули, кога одиграле клучна улога во заземањето на термоцентралата Вухлехирска. СоцијалниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската приватна воена група Вагнер, обвиткана во мистерија со години, излезе од сенките за време на војната во Украина. Loading… Сето ова се случува кога државните медиуми ги фалат нејзините платеници и нивните успеси во инвазијата. Тајната организација, со која Кремљ упорно ги негира врските, започна отворена кампања низ РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Медиумите од Русија објавија дека Евгениј Пригожин, организаторот на озлогласената платеничка група Вагнер, кој е толку близок со рускиот претседател што го носи прекарот „готвачот на Путин“, наводно бил убиен во украински ракетен напад оваа недела, иако сè уште нема официјални потврди. Loading… Автор на оваа информација е рускиот военПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се верува дека шефот на озлогласената група Вагнер, која се состои од руски платеници, пристигнал во Донбас за лично да го следи ширењето на овој паравоен терор во Украина. Loading… Се верува дека Евгениј Пригожин (60), човек познат како „готвачот на Путин“ отишол во источниот украински регион по наредба наПрочитај повеќе