Евгениј Пригожин (Page 18)

Сподели со своите пријатели

Руските сили од летово немилосрдно се борат за Бахмут, обидувајќи се да го освојат, но не успеваат и покрај помошта на паравоената група Вагнер, додека битката всушност се води за градот кој во голема мера е уништен. Loading… Борбата се интензивираше во последниве недели, земајќи симболично значење за руските властиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водачот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин, поврзан со Кремљ, вчера, според негово признание, испратил крвав чекан на адресата на Европскиот парламент како, според извештајот на themoscowtimes.com, „мрачен потсетник на грозоморно убиство на борец“. Loading… Заканувачкиот гест на Евгениј Пригожин дојде во време кога Европскиот парламент се подготвуваше да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот советник на Кремљ, Сергеј Марков, изјави дека основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин е потенцијално најголемата закана за Владимир Путин, опишувајќи го како „гласот на народот“ затоа што „ја зборува вистината“. Loading… Политичкиот притисок врз Путин се зголемува по успешната украинска контраофанзива и руските неуспеси на бојното поле, а неговитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин веќе регрутирал до 35.000 затвореници, вклучително и силувачи, убијци и канибали, за да се борат во војната во Украина, според Дејли мејл. Loading… Новите регрути ќе бидат помилувани без оглед на нивните злосторства доколку преживеат шест месеци војна. Оваа недела, шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, познатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водечките руски воени пропагандисти застанаа зад одлуката за руското повлекување од Херсон, што е најголемиот пораз на руската армија во речиси девет месеци војна. Loading… Повлекувањето беше наредено од генералот Сергеј Суровикин, назначен минатиот месец за командант на руската офанзива. Со вчерашната одлука за повлекување, Москва се откажува од стратешкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот бизнисмен Евгениј Пригожин во понеделникот изјави дека се мешал во изборите во Соединетите Американски Држави (САД) и дека ќе продолжи да го прави тоа и во иднина, што е прво такво признание од лице формално назначено од Вашингтон како личност која се обидело да влијае американската политика, пишува агенцијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на групата Вагнер, платеничка група која директно одговара на Владимир Путин, имаат исто влијание во Кремљ како и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров и министерот за одбрана Сергеј Шојгу, изјавија рускиот дисидент и поранешен политички затвореник Михаил Ходорковски пред парламентот на Велика Бритнаија. Loading… Ходоровски му рече наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евгениј Пригожин, сопственик на руската приватна воена компанија Вагнер Груп, на 23 октомври изјави дека силите на Вагнер напредуваат 100-200 метри дневно, додавајќи дека тоа е „нормално за време на модерната војна“. Loading… Сепак, според руската воена стратегија, нејзините сили требаше да напредуваат околу 30 километри дневно, се наведува воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евгениј Пригожин, близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин и основач на приватната паравоена група „Вагнер“, го пофали украинскиот претседател Володимир Зеленски како силен и самоуверен лидер кој не треба да се потцени. Loading… Неговите коментари го привлекоа вниманието на сè попопуларниот јавен профил што ја покажа неговата зголемена довербаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вашингтон Пост пишува дека рускиот инсајдер кој му рекол на рускиот претседател Владимир Путин дека неговата тактика во Украина води кон пораз е Евгениј Пригожин, основачот на платеничката група Вагнер. Loading… Пригожин е познат и како „готвачот на Путин“. Американски официјални лица запознаени со ова прашање, кои сакаа да останатПрочитај повеќе