Локално

Сподели со своите пријатели

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11, Штип-46, Прилеп-59, Тетово-44, Струга-15, Велес-32, Битола-46, Охрид-28, Кавадарци-29, Гостивар-46, Гевгелија-22, Струмица-24, Крива Паланка-3, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Пехчево-2, Берово-15, Валандово-2, Виница-1, Делчево-26, Кратово-4, Свети Николе-8, Кичево-22,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четириесет и тригодишен кумановец ќеодговара за физички напад врз полициски службеник. Loading… – На 04.12.2020 во 23.30 часот во СВР Куманово бил приведен В.С.(43) од Куманово, бидејќи физички нападнал полициски службеник кој вршел службени дејства, информираат од Министерството за внатрешни работи. По документирање на случајот, против него ќе биде изготвенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По денешната сторија на „ВидиВака“ во која е раскажана сиромашната и тешка животна приказна за средношколците Мите и Катерина Драгишевски од кумановското село Стрновац, и фактот дека немаат компјутер од кој би ја следеле онлајн наставата, веднаш реагирал градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски. Loading…     Градоначалникот денеска одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Комисија за односи меќу заедниците во понеделник ќе подели заштинит маски на Градскиот плоштад во Куманово со почеток во 12 часот. Loading… – Во насока на заштита на жителите на општина Куманово во ек на пандемија, како комисија на ден 07.12.2020г со почеток во 12 часот, на плоштад ќе поделимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Едно лице загина, а три се повредени, откако возило излетало од автопатот Куманово – Скопје. Loading… – На 04.12.2020 во 23.30 часот било пријавено дека на автопатот Куманово-Скопје, кај с.Агино Село, патничко возило „мерцедес“, со скопски регистарски ознаки, управувано од С.Т.(25) од с.Агино Село, излетало од патот, информираат од МинистерствотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56, Дебар-5, Штип-42, Прилеп-52, Тетово-58, Струга-29, Велес-27, Битола-73, Охрид-32, Кавадарци-51, Гостивар-68, Гевгелија-5, Струмица-33, Крива Паланка-15, Радовиш-5, Крушево-2, Кочани-23, Пробиштип-3, Демир Хисар-3, Македонски Брод-4, Пехчево-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-2,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кумановец заразен со корона предизвикал проблеми во болница, па полицијата морала да интервенирала со заштитни одела. Loading… – На 03.12.2020 во СВР Скопје од обезбедувањето на Комплекс клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека во ковид-центарот едно лице го нарушува јавниот ред и мир со агресивно однесување кон медицинскиот персонал, информираатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Почна изградбата на водоводната мрежа на улицата „2002“ во населбата Тоде Мендол во Куманово, соопштија денеска, надлежните од одделението за комунални дејности. Мрежата се гради со средства обезбедени од општинскиот буџет предвидени за оваа година. Loading…     – На тендерот беше избрана компанија од Скопје „Коп Инженеринг“ која ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во следните денови ќе преовладува умерено до значително облачно време со повремени врнежи од дожд, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Loading… – Под влијание на циклонска активност во Медитеранот и влажна воздушна маса, во недела кон крајот на денот и во понеделник врнежите ќе бидат пообилни, а на местаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

„Лицата со попреченост се нашите соседи, пријатели, роднини. Тие живеат во нашето општество и се дел од нас. Секако очекуваат и им е потребна поддршка. Секој поединец е посебен и секој заслужува шанса и еднаква можност за остварување на своите права“, вели Александра Арсовска од Општинскиот штаб на СДСМ Куманово.Прочитај повеќе