Локално

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот центар за вработување ги повика младите, невработени лица да се пријават за мерката-обука за развој на дигитални вештини. Како што соопштија денеска надлежните од Центарот, мерката е наменета за младите до 34 години со средно образование. Loading… – Целта е да се надградат вештините на невработени од информатичките технологии.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На територија на Општина Куманово ќе се изврши дератизација (третман против глодари) во среда, четврток и петок. Loading… Третманот ќе се изврши со поставување на мамци во отворите од шахтите на постоечката канализациона мрежа, информираат денеска од локалната самоуправа. Во случај третманот да не се изврши во предвидениот период порадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска претпладне во Македонија времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Loading… Попладне најпрвин во западните, а во вечерните и ноќните часови и во останатите подрачја времето ќе биде облачно со повремен дожд, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Наместа врнежите ќе бидат поројни и пообилни, проследени со грмежиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Почна реконструкцијата на улицата „Братство и единство“ во Куманово, соопштија денеска надлежните од одделението за комунални дејности. Loading… Покрај простување асфалт, ќе се изградат бетонски рабници, ќе се санира и паркинг просторот во близина на градскиот стадион.     Влезот на улицата која почнува кај меѓуградската автобуска станица е достаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Над 7.500 доселеници живеат во Куманово, покажува најновиот сет податоци што денеска го објави Државниот завод за статистика од минатогодишниот попис. Loading… Од вкупно 98.104 жители колку што има градот, 82.956 лица никогаш не се селеле, додека како доселеници се водат 7.525 граѓани. За исто толкав број или 7.623 лицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Почна тампонирањето на улицата која го спојува село Провце со кружниот тек во Куманово, соопштија денеска надлежните од одделението за комунални дејности. Loading… – Улицата се тампонира во должина од 830 метри. Очекуваме наскоро да заврши, изјави помошникот раководител на одделението, Момчило Јовановски.     Жителите на населбата подолг временскиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Loading… Направени се 734 тестови, а регистрирани се 81 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 55, Битола – 6, Кавадарци – 4, Куманово – 3, Прилеп и Тетово – по 2, Велес, Струмица, Штип,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од вкупниот број на население во Куманово, 20.890 лица се неженети или околу 21 процент од населението. Loading… Меѓу неженетите побројни се мажите, а меѓу вдовците доминираат жените, покажува најновиот сет податоци на Државниот завод за статистика од пописот спроведен минатата година. Вкупно 20.890 лица се неженети, а 51.103 сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Седум превозници на патници биле откриени на Граничниот премин Табановце кои немале соодветна документација. Loading… – На 29.09.2022, од страна на полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце било констатирано непочитување на законите кај седум патнички возила, кои вршеле меѓународен превоз на патници, информираат од Министерството за внатрешниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

До еден часот по полноќ траеше втората вечер од Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Loading… На репертоарот вчера беа претставата „Власт“ на штипскиот Народен театар, по што со кратка пауза следуваше „Стенд ап“ вечер со кумановски актери и Тино и Атанас.Прочитај повеќе