Кошарка

Сподели со своите пријатели

Кошаркарските игралишта во Куманово добиваат нови табли и обрачи деновиве, благодарение на напорите на Кошаркарскиот клуб Куманово и општината.   Loading…   Вчера се заменети таблите и обрачите низ игралиштата во централното подрачје, а денеска слична акција ќе биде спроведена и во населбата Гоце Делчев и во село Проевце.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спрскиот интернационалец Александар Андрејевиќ потпиша нов договор со Кошаркарскиот клуб Куманово за кој настапуваше во 2015 година. Информацијата за Кумановски Муабети ја потрврдија и од управата на клубот. Loading… Дваесет и деветгодишниот центар има играно за повеќе македонски клубови во својата кошаркарска кариера, но и во Здравје, Раднички, Спартак, ИбарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Горјан Марковски е еден од кошаркарите кој прв стави потпис годинава за нова сезона во дресот на Кошаркарскиот клуб Куманово. Својата кариера ја започнува најпрвин во Работнички, има настапувано и за МЗТ, Ангели, Торус и Фени Индустри. Минатата сезона, која беше прекината, со оглед на пандемијата на коронавирусот, Марковски забележаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Српскиот интернационалец Стефан Глигоријевиќ е новото засилување на Кошаркарскиот клуб Куманово кој скоро и да го комплетираше целиот ростер за претстојната сезона. Станува збор за едногодишна соработка на кошаркарот со кумановскиот клуб која беше официјализирана денеска. Loading… Во Куманово, Глигоријевиќ доаѓа од тимот на Работнички, а претходно играше и воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џош Селби е новото засилување на Кошаркарскиот клуб Куманово. Дваесет и деветгодишниот Американец висок 183 сантиметри, има играно за повеќе клубови, меѓу кои и Мемфис Гризлис во НБА лигата, каде има одиграно 38 натпревари. Loading… Во Куманово доаѓа од Корејската кошаркарска лига и ќе игра на плејмејкерската позиција, а информацијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американецот Хулио Гуити е новото засилување на Кошаркарскиот клуб Куманово. Во претстојната сезона Гуити ќе игра на центарската позиција. Loading… Има 25 години, висок е 206 сантиметри, а во Куманово доаѓа од Ерменија. Претходно потекнува од Универзитетот Монтевало во Алабама, а во Европа има играно и во БиХ и наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Дамјан Робев од вчера е ново засилување на Кошаркарскиот клуб Куманово. Станува збор за поранешен младински репрезентативец на Македонија, роден е 1997 година, висок 193 сантиметри и игра на бековската позиција. Loading… Робев изминатите две години играше во составот на КК Вардар, а Куманово ќе биде негов трет клуб воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пандемијата со COVID-19 го парализира планетарниот спорт, па и кошаркарската активност во Македонија не беше исклучок. По скоро цели три месеци пауза, сè уште нема јасен датум на кој властите ќе дозволат продолжување на кошаркарските активности, тренинзи и играње на натпревари, па раководството на  КФСМ беше принудено да донесе еднаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владимир Мирковски ќе го предводи Куманово во претстојната сезона, откако досегашниот тренер Александар Петровиќ си заминува од клубот, а информацијата ја потврдија и од управата на прволигашот. Младиот Мирковски доаѓа од тренерската позиција на ФМП, а претходно има работено и со Вардар, МЗТ, Бест, како и четири сезони во Кина,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Сите десет клубови од Првата лига мажи, по првичните консултации со Кошаркарската федерација биле едногласни, дека не постојат услови за  продолжување на натпреварувачката сезона 2019/2020. По тој повод, а и по повод барањата на МЗТ Скопје, претседателот на КФСМ, Перо Антиќ преку соопштение се обрати до јавноста, кое во продолжениеПрочитај повеќе