Кошарка

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите и стручниот штаб на КК Куманово се негативни на направениот тест на коронавирусот. Тестирањето следуваше откако Куманово минатиот викенд одигра пријателски натпревар во Работнички, а кој на почетокот на оваа недела објави дека има еден позитивен случај на ковид-19 во своите редови. Loading… Стравот дека може да се прошириПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во возратниот контролен меч, Куманово беше подобар од МЗТ Скопје Уни Банка (73:67). Кошаркарите на Куманово продолжија со одигрување на контролните натпревари. По средбата на домашен терен со Кожув, два дена пдооцна, „сино-белите“ одново беа во СЦ „Јане Сандански“ и одиграа пријателски натпревар со екипата на МЗТ Скопје Уни БанкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новото 3х3 кошаркарско игралиште во Куманово официјално денеска попладне беше пуштено во употреба од страна на градоначалникот Максим Димитриевски и претседателот на Кошаркарската федерација Перо Антиќ.   Loading…   Игралиштето е заеднички проект на општината и Агенцијата за млади и спорт, а идејата се родила спонтано меѓу градоначалникот Димитриевски иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Американецот Џош Селби кој оваа сезона ќе го носи дресот Кошаркарскиот клуб Куманово ќе биде одлично засилување за сино-белите, судејќи според активните тренинзи од изминатите денови. На социјалните мрежи беше објавено и кратко видео кое ги покажува неверојатните способности на овој НБА кошаркар, кој несомнено ќе ги полни обрачите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Куманово годинава повторно ќе ја оживее женската кошарка, откако со години немаше кошаркарски клуб за дамите. Екипата на Женскиот кошаркарски клуб Куманово веќе е составена и тие започнаа со своите тренинзи, со цел да ја вратат љубовта кон овој спорт меѓу девојчињата, но и да се обидат да остварат добарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово деновиве започнаа со тренинзите во пресрет на новата сезона која се очекува да започне оваа есен. Без двете американски засилувања, кои оваа недела се очекува да пристигнат во земјава, точно во седум часот утринава на Атлетскиот полигон во Куманово започнаа тренинзите на кошаркарите, односно т.н. тренинг камп.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Куманово и официјално аплицираше да се врати во Балканската лига во претстојната сезона 2020-2021 година. Барањето, како што велат од БИБЛ, поддржано од Кошаркарската федерација на Северна Македонија пристигнало вчера и сите потребни документи за да се регистрираат. Loading… Така, КК Куманово е 2-риот македонски клуб што ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сите кошаркари/ки и членови на кошаркарските тимови ќе мора да се тестираат најдоцна 72 часа пред почетокот на натпреварувањето. Кошаркарската федерација на Северна Македонија ги објавува протоколите за работа на кошаркарските клубови во време на пандемијата на коронавирусот, како начин за превенција и заштита од Ковид-19, кои беа донесени одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако обновени пред само една недела, ноќва непознат(и) сторител(и) ги вандализирале кошевите на игралиштето кај Спортската сала во Куманово. Кошаркарскиот клуб Куманово со сопствени средства ги обнови обрачите и таблите на кошевите со цел да се потикне развојот на кошарката во градот и да се обезбеди место каде младите ќеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кошаркарските игралишта во Куманово добиваат нови табли и обрачи деновиве, благодарение на напорите на Кошаркарскиот клуб Куманово и општината.   Loading…   Вчера се заменети таблите и обрачите низ игралиштата во централното подрачје, а денеска слична акција ќе биде спроведена и во населбата Гоце Делчев и во село Проевце.  Прочитај повеќе