Македонија

Сподели со своите пријатели

Под влијание на влажен бран од утре ќе има зголемување на облачноста со локални врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и проследени со грмежи, информираат денеска од Управата за хидрометеоролошки работи. Loading… Локално се очекува да наврнат над 15 л/м2. Од среда ќе дува и умерен доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од полноќ нафтените деривати ќе се продаваат по нови малопродажни цени, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Loading… Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалуваат за 0,50 денар/литар. Со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67,00 ден/лит,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Многу е битно сега и верските лидери да сфатат дека ситуацијата е навистина сериозна, дека епидемиолошката слика може дополнително да ја искомплицира состојбата во болниците, нешто што сакаме да го избегнеме. Би сакал да ги повикам следната недела двајцата лидери, и на МПЦ и на ИВЗ и да ги замоламПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) правејќи проверки на имотно-правна состојба на избрани и именувани функционери и вистинитоста на доставените податоци, открила злоупотреба на лични податоци и сомнежи за перење пари од страна на обложувалници. Loading… – Заради надминување на ова и проверка предлагам како ДКСК да побараме итноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Професионално трениран коњ чија вредност се проценува на 50.000 евра, бил украден од оделението за тренирање на полициски животни во Хиподром, јавија дел од медиумите вчеравечер. Loading… Првично беше објавено дека коњот е сопственост на Министерството за внатршени работи, но оттаму ја демантираа информацијата. Коњот бил пронајден од полициски службенициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За 122 денари се зголемиле основните трошоци на едно четиричлено семејство во март во однос на јануари, а за 70 денари во однос на февруари, покажуваат најновите податоци на синдикалната кошничка што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија. Loading… Минималните трошоци на едно четиричлено семејство, според пресметките на ССМ,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Времето денеска во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северен правец, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Loading… Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 17 степени.     Во Куманово и околината денеска ќе имаме сончево и потопло време. ќе дува слабПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири денеска го презентираше Годишниот извештај за вработените во јавниот сектор за 2020 година. Министерот потенцираше дека извештајот е веќе објавен на веб-страницата на Министерството, согласно законската обврска. Loading… Бројот на вработените во јавниот сектор заклучно со 31 декември 2020 година изнесува 131.183Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Процесот на имунизација на приоритетните групи за вакцинацијата ги вклучува и домовите за стари лица кадешто вакцинацијата се спроведува на терен за сместените корисници и за здравствените работници во сите болници за геријатриска и палијативна медицина низ државата. Loading… “Веќе неколку дена трае теренската вакцинација во болниците за геријатриска иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Проследуваме изјава на претседателот на Лекарска комора на РСМ, проф. д-р Калина Гривчева – Старделова по повод 7 Април, Светскиот ден на здравјето: Loading… „Здравјето е основно човеково право, а секоја личност заслужува да живее здрав живот без оглед на возраст, пол, етничка припадност, економска состојба. Во годината што јаПрочитај повеќе