Озлогласениот „готвач на Путин“ пристигна во Донбас со тајна мисија

Сподели со своите пријатели

Се верува дека шефот на озлогласената група Вагнер, која се состои од руски платеници, пристигнал во Донбас за лично да го следи ширењето на овој паравоен терор во Украина.

Loading...

Се верува дека Евгениј Пригожин (60), човек познат како „готвачот на Путин“ отишол во источниот украински регион по наредба на Кремљ – пишува Њујорк Тајмс, а пренесува Слободна Далмација.

 

Руската армија воведе „режим на целосен молк“ во Мариупол

 

Прижогин беше на заедничка фотографија со ултраконзервативниот пратеник на руската Дума, за кој се знае дека тргнал на првата линија на битката.

Групата Вагнер е група од 5.000 платеници користени од Кремљ за време на конфликтите во Централна Африка, Блискиот Исток и Донбас, а тие се обвинети за повеќекратно кршење на човековите права.

Нивната етикета е череп на црна позадина, а мотото: „Смртта е наша работа и работата е добра“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет лица загинаа во нападот на Суми, а најмалку четворица се ранети во нападот на Доњецк

 

 

Од затвор до милијарди

Западното разузнавање проценува дека илјадници оперативци на Вагнер се распоредени во источна Украина, но и покрај нивната „страшна репутација“, украинските власти ја доведоа во прашање нивната ефикасност на теренот претходно овој месец, а еден дури рече дека нивното распоредување покажува „благ степен“ на очај. . .

 

Опсадата на Мариупол дополнително ги усложни преговорите

 

Loading...

Пригожин, поранешен осуденик со силни врски со Кремљ, е фотографиран во воена униформа покрај Виталиј Милонов, лојален на Кремљ.

Извори од групата изјавиле за Медуза, независна руска агенција, дека Пригожин добил наредба од Кремљ да оди на бојното поле со задача да фати истакнат украински политичар или командант.

Пригожин е поранешен продавач на виршли кој стана познат во руското општество откако отслужи девет години во советски затвор под обвинение за измама, кражба и проституција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинското обвинителство призна дека на Мајдан немало руски снајперисти

Како и претседателот Путин, тој доаѓа од Санкт Петербург, а откако рускиот лидер почна да оди во неговите ресторани на почетокот на 2000-тите, доби профитабилни владини договори во угостителството, вредни милијарди евра.

 

Зошто Путин сака да го заземе Донбас?

 

Тој е на листата на најбарани на ФБИ како лидер на тринаесет Руси кои се обвинети од американското правосудство за мешање во нивните избори во 2016 година, заговор чија цел е американска измама, банкарска измама и кражба на идентитет.

Loading...

Институтот за воени студии, американски истражувачки центар, заклучува дека неговото појавување во Украина не мора да значи дека тој лично ги надгледувал воените дејствија.

„Пригозин, кој нема воено искуство и е финансиер и организатор на Вагнер групата, а не нејзин воен командант, најверојатно ќе го координира регрутирањето и финансирањето на операциите на Вагнер групата во Донбас, наместо командните борбени операции“, соопшти институтот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Х ја реактивираше сметката на Јулија Навалнаја

 

Украинец открил руски бази користејќи апликација за следење слушалки

 

Споменатата „фарма на тролови“ вработувала луѓе да пишуваат блогови, написи и коментари на интернет во кои го фалат рускиот претседател Владимир Путин и напаѓаат американски или други странски функционери. Помеѓу 250 и 400 вработени шират дезинформации за платите над рускиот просек во 12-часовни смени.

Loading...

Пригожин бил советски јуниорски шампион во скијање, а подоцна завршил во затвор поради грабеж.

По распадот на СССР, тој почнал да продава виршли, а набрзо отворил и малопродажен ланец на продавници и ресторани. Тој организирал кетеринг за државни банкети, а во рестораните јаделе странски државници како Џорџ В. Буш и Жак Ширак.

 

Војната во Украина: Што е руската платеничка група Вагнер