Свет

Сподели со своите пријатели

Младите се „главни жртви“ на кризата предизвикана од епидемијата со Ковид-19, според Опсерваторијата за нееднаквости во Франција. Затоа владата одлучи овој петок на 400.000 млади корисници на помош за стан или стипендисти да им додели помош од по 150 евра, јави дописникот на МИА. Во 2018 година, 5,3 милиони сиромашни луѓе живееја со помалку одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Останува „цврст“ ставот на Унгарија за ветото на буџетот и фондот за обнова на Европската Унија, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан, додавајќи оти не сака компромис за прашањето за владеењето на правото. Изјавата на Орбан уследи откако  вчера заедно со полскиот премиер Матеуш Моравјецки во Будимпешта соопштија дека ЕУПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во југозападната кинеска покраина Сичуан се шири норовирусот, со кој заразени се над 50 деца, јави агенцијата Анадолија. – Вирусот се појави во градинка во градот Зигонг во покраината Сичуан, каде што децата пројавиле симптоми со повраќање, го цитира Анадолија „Глобал тајмс“. Loading… Норовирусот е многу заразен вирус кој предизвикува повраќање и дијареа. Од вирусот, којПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Русија планира да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, пренесуваат британските медиуми, додавајќи дека земјата штотуку го регистрира  рекордниот дневен биланс на новозаразени – 27.543. Шојгу потсети дека досега се вакцинирани само 2.500 припадници на вооружените сили,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шест лица, главно лекари, денеска се уапсени во Кина заради кражба на органи од починати пациенти, јавија локалните медиуми. Криминалната група ги излажала семејствата на починатите, кажувајќи им дека ги користеле нивните органи за да им помогнат на болни на кои им е потребна трансплантација на органи, соопшти Би-Би-Си Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија ќе добие околу две милијарди дози вакцини против коронавирусот, соопшти денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. За време на видеоконференцијата со австрискиот канцелар Себастијан Курц, таа рече дека тоа значи оти со таа количина ќе можат да се вакцинираат 700 милиони луѓе и додаде дека тоа подразбира и граѓаниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Неколку француски министри сметаат дека снимката со претепувањето на музичкиот продуцент од страна на тројца полицајцим е скандалозно и дека овој вид на однесување е „проблем за републиката“, без притоа да ја обвинат и срамот да го фрлат врз целата полиција, јави дописникот на МИА. Откако видеото со претепувањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот претседател Ким Џонг-ун наредил егзекуција на најмалку две лица, го забранил риболовот на море и главниот град Пјонгјанг го ставил во карантин, како дел од очајните напори земјата да ја спаси од пандемијата и нејзините штетни ефекти врз економијата, соопшти јужнокорејската разузнавачка служба во парламентот. Американските медиуми пренесуваат декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вториот бран на коронавирусот ја зголеми смртноста низ цела Австрија, откако само во периодот од 9 до 15 ноември починале 2.286 лица, покажуваат податоците на Заводот за статистика на Австрија. Тоа е трета највисока смртност од 2000 година. Loading… Европскиот мониторинг на смртност соопшти дека Австрија има натпросечна стапка на смртностПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние за вечерва најави продолжување на разговорите со Велика Британија за Брегзит. Преговорите ЕУ-Велика Британија за идните односи беа прекинати минатата недела поради позитивниот тест на Ковид-19 кај член на делегација на ЕУ. Loading… – Според белгиските правила, јас и мојот тим веќе не смеПрочитај повеќе