Свет

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски тренер на гимнастичката екипа изврши самоубиство неколку часа откако беше обвинет за сексуален напад и трговија со луѓе, соопштија официјални лица. Loading… Дана Несел од адвокатската канцеларија на Мичиген Џенерал потврди дека 63-годишниот Џон Гедерт си го одзел животот во четвртокот попладне. Претходно во четвртокот, Несел покрена 24Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група руски дипломати и нивните семејства ја напуштија Северна Кореја на многу необичен начин – со рачно управувани железнички колички. Loading… Осум лица патуваа со воз и автобус пред да ја преминат руската граница возејќи железничка количка околу еден километар. Северна Кореја блокираше најголем сообраќај на патници за да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден нареди воздушни напади во источна Сирија во четвртокот, објави Министерството за одбрана на САД. Loading… Ова е прва американска воена акција откако Бајден стана претседател. Русија предупреди дека ваквите напади можат да доведат до големи судири во целиот регион. „Според директивата на претседателот Бајден, американските воениПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

За време на товарен лет од Хонг Конг до Мадрид, откриен е дефект на сензорот за контрола на моторот. Loading… Екипажот на авионот „Росија“ се одлучил за принудно слетување на авионот во Москва. Сајтовите за следење на воздушниот сообраќај потврдија дека станува збор за авион Боинг 777. Според податоците наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ЖЕНЕВА -Обраќајќи им се на членовите на Советот за човекови права на Обединетите нации, американскиот државен секретар Ентони Блинкен потврди дека Вашингтон ќе се залага за универзална заштита и унапредување на човековите права. Loading… Во својот прв говор пред тоа тело на светската организација, Блинкен даде до знаење дека АмерикаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Терористичката организација Ал Каеда се подготвува повторно да стане закана за светот, како што беше и за време на нападот врз Њујорк на 11.09.2001 година, затоа што на челото на организацијата е дојде еден немилосрден лидер кој го нарекуваат „меч на одмазда“. Loading… За него разузнавачките служби велат дека еПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Тoj влезе во ММА светот во 2000 година, а стана драг кралица во 2019 година. Loading… Диего Гарио (41) започнаl да се бори во 2000 година. Забележаl седум победи во рингот, а потоа мораl да престане да се занимава со спорт поради повреда на мрежницата. Во 2018 година тој сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се чини дека Америка и Русија се толку длабоко поделени со нивните спротивставени визии за светскиот поредок, геополитичките интереси и вредности, што многумина веруваат дека не може да се зборува за ново партнерство или за ресетирање на односите. Loading… Најдоброто на што можат да се надеваат и двете страни воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Етна, најактивниот европски вулкан, ги изненади дури и искусните вулканолози во последните денови со спектакуларна ерупција на лава секоја вечер. Loading… Етна исфрли лава до 1.500 метри.     Последната ерупција се случила вчера наутро, објави Италијанскиот национален институт за геофизика и вулканологија. Повеќе од една недела, Етна редовно исфрлаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Филипините ќе дозволат на илјадници нивни здравствени работници да работат во Германија и Велика Британија доколку овие две држави се согласат да им ги донираат потребните вакцини, пишува Ројтерс. Loading… Филипините, земја каде бројот на заболени од коронавирус е меѓу најголемите во Азија, ги намали ограничувањата за вработување во странствоПрочитај повеќе