Рецепти

Сподели со своите пријатели

Доколку сакате да пиете нешто освежително, тогаш можете да подготвите пијана лубеница која е направена со вотка или рум. Loading… Потребно: Лубеница со средна големина 2 дл вотка или рум Коцки лед Подготовка: Исечете го горниот дел од лубеницата, издлабете ја и добро измешајте ја содржината со коцки мраз, паПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во случај да ви останале велигденски јајца, кои сте ги подготвиле, бидејќи семејството и гостите не ги изеле сите, можете да ги искористите за подготовка на солени и вкусни јадења. Loading… Салатите се идеален избор, бидејќи се здрави и најчесто се прават многу брзо. Една од нив може да бидеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ПОТРЕБНО: Loading… ½ чаши брашно сол и црн пипер 1 лажичка лук во прав 2 јајца 1 шолја презла ½ чаши рендан пармезан 3 лажици путер Loading… 450 гр прокељ морска сол 1/3 чаша мајонез 2 супени лажици сенф 1 лимон, исечен на половина сецкан свеж власец ПОДГОТОВКА: Загрејте јаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Популарната зелена салата е неприкосновена ѕвезда на социјалните мрежи поради нов рецепт – чипс од зелена салата. На социјалните мрежи виралните често стануваат наједноставни рецепти во кои влегуваат само неколку обични основни намирници, што го потврдува и овој рецепт. Loading… Иако е сличен на чипсот од кељ кој сите гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колачите од ванила се стар рецепт кој младите генерации мора да го пробаат Loading…     Состојки: 200 гр маст (што ја прави ванилата да не се исуши) 1 јајце 1 жолчка од јајце Loading… 500 гр брашно 5 лажици шеќер сок од 1 лимон 2 кесички ванилин шеќер Подготовка:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Направете сами марамчиња за чистење и направете ја куќата да блесне. Loading…     Направете сами влажни марамчиња кои се евтини и можат да Ви помогнат да ги исчистите сите нечисти површини во куќата, особено во кујната. Направено е од едноставни и природни состојки. Состојки: сад со капак хартиени салфеткиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ако немате идеја што да подготвите за ручек, еве еден предлог. Направете крцкави компири со сланина! Loading… Состојки: пет поголеми компири 200 гр чадена сланина половина лажичка лук во прав две јајца две лажици кисела павлака 100 гр тврдо сирење Loading… магодонос сол, бибер масло за јадење. Компирот излупете гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лажна торта за сите љубители на ова оригинално уживање! Вкусна и кремаста, се состои од мека чоколадна кора, кремасто бело полнење и чоколадна глазура. Loading… Вкусот многу потсетува на манчмелоу, па оттука и името. Децата особено ќе го обожаваат десертот подготвен на овој начин, а исто така можете да гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако сте љубители на јајца, и сакате да пробате поинаков рецепт во кој доминира оваа храна, нека вашиот избор бидат таканаречените јајца во облаци. Тие се пенливи структури, се подготвуваат без капка маснотија, а посебен вкус даваат добро подготвените жолчки во комбинација со крцкав тост леб. Loading… Компоненти: 4 јајцаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ако сакате месо, овој ручек може да биде додаток на печено или пржено месо Loading… Потребно е: Половина килограм компири 1 кромид, исечен на прстени 2 чешниња лук, ситно сецкани. Сирење 1 тиквички 1 павлака Loading… 250 мл млеко малку брашно сол, бибер и мајчина душица. Подготовка Подмачкајте ја таватаПрочитај повеќе