Галерија

Сподели со своите пријатели

По скоро два и пол месеци, граѓаните на Куманово, како и останатиот дел на државата, имаа можност прв пат да излезат во доцните вечерни часови, откако Владата го укина полицискиот час. Мирно, без поголеми групирања помина првата вечер без полициски час во Куманово, а нашата екипа помина 10 километри пешПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екипите на Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ изминатите денови активно работеа на хортикултурното уредување на Куманово. Засадени се повеќе цвеќиња на различни локации во градот, уредени се тревниците, а градскиот плоштад и кеј веќе се светнати во пролетно руво. Loading… Во продолжение галерија од централното градско подрачје во кое можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Куманово денеска е непрепознатливо. Само звукот на дождот можеше да се слушне во централното градско подрачје, граѓаните се дома, и го почитуваат полицискиот час кој започна вчеравечер, а ќе трае до понеделник. По вчерашните турканици пред маркетите, кумановци денеска се дома и таму треба да останат следните десетина часови, соПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Одлуката за 24-часовен карантин на Куманово предизвика сериозен хаос во градот. Метеж во сообраќајот, долги редици пред скоро секој маркет и аптека. Loading… Граѓаните масовно излегоа од домовите да се снабдат со потребните намирници за претстојниот викенд во кој на сила ќе биде целосна зарабана за движењето почнувајќи од вечерваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граѓаните на Куманово ги почитуваат препораките за избегнување на јавни собири, па очигледно беше дека оваа вечер сите решија да останат дома. Улиците се скоро па празни, само понекаде може да се забележат кумановци кои излегле на прошетка, ги има од најразлична возраст, од најмлади до повозрасни. Евиндентно е иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На имтот на Средното стручно општинско училиште „Киро Бурназ“ во селото Којнаре денеска беа закроени лозовите дрвца, со што традиционално се одбележа празникот Свети Трифун во присуство на наставниците, учениците, како и локалната самоуправа и свештени лица од Кумановско-осоговската епархија. Loading… Одбележувањето на празникот е традиција откако во училиштето еПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Преполната сала на беше доволна Кошаркарскиот клуб Куманово да впише победа. Loading… Кошаркарите на Куманово вечерва на домашен терен забележаа пораз од МЗТ Скопје Аеродром со резултат 60:73, во рамките на Првата кошаркарска лига. Првата четвртина од средбата двата тима имаа рамномерна игра, се играше кош за кош, што гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановци од денеска можат бесплатно да се лизгаат на лизгалиштето поставено во непосредна близина на градскиот базен. Опремата која општината ја доби од Агенцијата за млади и спорт  е поставена претходните денови. Loading… Граѓаните ќе можат да го користат без надокнада, изјави денеска градоначалникот Максим Димитриевски. – Ја користам приликатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Петнаесетгодишниот Дарио Јордановски е најбрзиот пливач кој денеска успеа да стигне до светиот крст во затворениот градски базен во Куманово. Loading… Јордановски е прва година средно училиште и и втор пат скока по крстот. – Очекувам оваа година да ми донесе среќа и радост, тоа е најважно, рече Јордановски. ТојПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Триесет и двегодишниот Дејан Цветановски е момчето кое имаше најмногу среќа од скокачите во Соборниот храм „Свети Никола“, кои утринава традиционално за празникот Водици скокаа по светиот крст. Цветковски повеќе пати досега учествува на оваа традиционална манифестација и годинава среќата му се насмевна токму нему. Loading… Очекува година со среќаПрочитај повеќе