Галерија

Сподели со своите пријатели

Сообраќајната полиција викендов спроведе опсежна акциска контрола  за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните прописи. Loading…     Екипата на Кумановски Муабети викендов беше во патрола со полицијата, која на повеќе пунктови во градот ги запираше и контролираше скоро сите возила.     Loading… Целта како што речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ученици од кумановската Гимназија „Гоце Делчев“ денеска однесоа подароци за жените штитенички на Домот за стари лица „Зафир Сајто“ во Куманово. Loading…     Учениците кои се дел од волонтерската група на училиштето претходно собрале донации од нивните соученици и наставници и купиле цвеќе по повод утрешниот Ден на жената,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарките на Куманово впишаа трета победа во низа во Првата женска кошаркарска лига, а овој пат на домашен терен „падна“ екипата на Пелистер од Битола. Loading…     Кумановки одлично го отворија натпреварот и одржуваа водство во текот на целото прво полувреме кое заврши со висока двоцифрена предност и резултатПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Еуро Никел 2005 имаше одлично отворање на гостувањето во Куманово. Рано се стекнаа гостире со висока предност, но им дозволија на домашните кошаркари да стигнат негатива од 15.поени. Но не и да победат. Кавадарчани имаа одличен финиш во кој ја вратија предноста и ги земаа двата бода од ова гостување.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и тригодишниот Борислав Кузмановски од Куманово го фати крстот денеска во Соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово. Loading…     Професионалниот војник во Армијата на Република Македонија денеска беше најсреќниот меѓу педесетината верници кои скокаа по светиот крст по повод празникот Богојавление (Водици).     Loading… Вели дека третПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со музика и греена ракија членовите на здружението на граѓани „Коледари“ денеска пред платото на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ го одбележаа Бадник. Loading…     Стотина граѓани излегоа да го прослават големиот христијански празник во центарот на Куманово.     Loading…   Најпрвин беа на литургија во храмот „СветиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Голем број деца од Куманово учествуваа на Бадниковата поворка која се одржа денеска во Куманово. Песната Вечниот бог се слушаше по кумановските улици. Loading… Децата се собраа од Соборниот храм Свети Никола и поминаа низ улиците во градот, завршија на градскиот плоштад. Сите носеа ѕвездички.     Празнични подароци беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неколку илјади граѓани на градскиот плоштад вчера уживаа во втората концертна вечер по повод ослободувањето на градот Куманово. Loading… Свој настап имаше Лозано, по што следуваа Барди и Алкета, а вечерта кулминираше со многу патриотизам и песните на Некст тајм. Дел од атмосферата во продолжение низ објективот на Кумановски Муабети.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановецот Тајзи вчеравечер настапи на градскиот плоштад во Куманово по повод Денот на ослободување на градот и приреди вистински спектакл. Loading…     Пред неколкуилјадна публика Тајзи ги испеа најголемите хитови, а заедно со него во еден глас ги пееше и публиката.     Loading… Пејачот не го криеше неизмернотоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово ја впишаа првата победа сезонава, откако вечерва на домашен терен го совладаа составот на Кожув со резултат 92:78. Loading…     По два порази, желбата на избраниците на Владимир Мирковски за победа беше очигледна уште на стартот на мечот, кога веќе по првите десет минути имаа предностПрочитај повеќе