Рускиот олигарх призна дека е основач и водач на паравоената група „Вагнер“

Сподели со своите пријатели

Бизнисменот Евгениј Пригожин за прв пат јавно призна дека во 2014 година ја создал групата, подоцна наречена „Вагнер“, истакнувајќи дека благодарение на нивната храброст судбината на самопрогласените републики во Доњецк и Луганск радикално се променила, а народите во Сирија, Арапските, африканските и латиноамериканските земји добија заштита.

Loading...

Коментарот на Пригожин беше објавен на социјалната мрежа ВКонтакте на страницата на неговата компанија Конкорд.

„Во 2014 година, кога започна геноцидот врз руското население во Донбас, кога Русија скокна на последната парна локомотива и успеа да го спречи доаѓањето на украинската војска на Крим, јас, како и многу други бизнисмени, отидов на полигонот каде што тие се собраа. Но, брзо сфатив дека половина од сите тие „Козаци“ и други паравоени другари биле измамници, а половина биле оние кои земале пари од ангажираните доброволци и ги испраќале голи и боси во нивната вистинска смрт“, напиша Пригожин во коментар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет лица загинаа во нападот на Суми, а најмалку четворица се ранети во нападот на Доњецк

Тој додаде дека и самиот долетал на еден од полигоните, каде што исчистил старо оружје, ги подредил панцирите и нашол специјалисти кои би можеле да помогнат.

„Од тој момент, на 1 мај 2014 година, се роди група патриоти, кои подоцна го добија името БТГ „Вагнер“. Само благодарение на нивната храброст, ослободувањето на аеродромот во Лугано и многу други територии стана можно, а судбината на ЛНР и ДНР суштински се промени“, се наведува во пораката.

Тој истакнува дека многумина се обиделе да најдат нечистотија на групата Вагнер, додека самите членови на групата знаеле само едно – да се борат и да ги заштитат обесправените.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Суспендиран профилот на Јулија Навалнаја на X

Тој за членовите на групата Вагнер рече дека тие биле херои кои ги бранеле луѓето во Сирија, другите арапски народи, сиромашните Африканци и Латиноамериканците и станале еден од столбовите на Русија.

Украинските безбедносни служби во јули ја обвинија групата „Вагнер“ дека е одговорна за нападот на затворот во Оленивка, во кој беа сместени заробените украински војници.

Loading...

Како што тогаш се тврдеше од Киев, целта на нападот на затворот била да се сокрие проневерата на парите што групата ги добивала од Москва за да ги инвестира во затворот.

Во извештаите за регрутирање руски затвореници за учество во војната во Украина, не се споменува само Вагнер, туку и самиот Пригожин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  WJ: Ниту Трамп, ниту Бајден не сакаат Украина да победи

Тој, наводно, самиот ги посетува затворите и ги убедува осудениците да се пријават за војна во замена за слобода.

За време на Советскиот Сојуз, Пригожин бил уапсен за кражба, измама и организирана проституција.

Тој е осуден на 12 години затвор, која ја одлежувал од 1981 до 1990 година.

Од штанд за продажба на виршли, Пригожин го проширил својот бизнис во казина, ресторани и фабриката за угостителски услуги Конкорд.

Во 2012 година добил договор од државата за снабдување на руската армија со храна.

Во меѓувреме, склучил договори за подготвување оброци за училиштата, како и за државните службеници, што му донело огромно богатство.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.