Куманово

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот пејач Мартинија Кириловски ќе настапи на концертот посветен на Тоше Проески кој годинава ќе се одржи во Крушево на 5 отомври. Loading… „Со љубов за Тоше“ е насловен настанот кој ќе одбележи 15 години од неговиот последен коцерт на Градскиот стадион во Скопје. Освен Мартинијан, безвременските хитови на ТошеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бобан Стефановски од Куманово го искачи врвот Дамаванд, највисокиот планински врв во Иран и Мала Азија, како дел од својата серија на освојувања на највисоките светски планини. Loading… Во својата досегашна животна авантура, Стефановски е единствениот кумановец кој има искачено седум високогорски врвови: првиот што го качи врвот Арарат (5137м.)Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот пејач Тајзи денеска објави нов летен хит кој го носи името „Нутела“. Loading… Песната е на српски јазик, снимена за Балкатон продукција.     Автор на текстот е самиот Тајзи, на музиката работел заедно со Лазар Цветковски, кој пак се потпишува и како креатор на аранжманот. Песната има иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

УШТЕ ПОУБАВА, РЕНОВИРАНА ДРОГЕРИЈА НА СТАРО МЕСТО: ГОЛЕМО РЕОТВОРАЊЕ НА ДРОГЕРИЈАТА НА dm ВО КУМАНОВО СО -15% ПОПУСТ НА АПСОЛУТНО СЀ…И НА ВЕЌЕ НАМАЛЕНИТЕ ПРОИЗВОДИ! Loading…   Големото реотворање на реновираната дрогерија, од компанијата го најавија за 14-ти јули, а по тој повод се најавени попусти од -15% на апсолутноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секоја година група пионери од сите краишта на Југославија имале можност лично да се видат со Јосип Броз Тито, да го поздрават и да му пренесат илјадници желби од своите другарчиња пионери и да му посакаат и понатаму да живее за среќата и доборот на своите народи. Loading… Куманово заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тапанарите Алексеј Симоновски и Ведран Петковски од Куманово освоија две перви места на Меѓународен фестивал со натрпеварувачки карактер на млади музичари „Сергеј Михајлов“ кој вчера се одржа во Штип. Loading…     Алексеј освен освоеното прво место, се пласираше и на гранд при кое ќе се одржи во петок.  Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Југословенската народна армија, ЈНА била вооружена сила на поранешна ФНРЈ, подоцна СФРЈ. Во своето време, се сметала за четврта по големина војска во Европа, и за добро вооружена и обучена воена сила. Loading… Формирана е од антифашистичките сили на Југославија во текот на Втората светска војна, и била под контролаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред 40 години почина претседателот на СФРЈ Јосип Броз Титот, па во таа чест се навраќаме на една негова кратка посета на Куманово, од чии граѓани бил обожаван, впрочем, како и од поголемиот дел од некогашните Југословени. Loading… Во знак на сеќавање за, според некои, едно многу поубаво време… ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе знајачјни датуми ја одбележуваат историјата на Куманово. Повеќе датуми се втемелиле во растежот на градот кој одсекогаш отворено се спротивставувал на сите насилства. Се враќаме во годините пред војната. Ги прелистуваме страниците на историјата на Куманово. Овој пат не интересира прославата на Први мај. Loading… Се враќаме некаде воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Натпреварот меѓу Македонија и Португалија утре ќе може да се проследи на видео бим на градскиот плоштад во Куманово. Loading… – Градоначалник и Совет на Општина Куманово Ве покануват утре во 20:30 часот на градскиот плоштад на видео-бим заеднички да го проследиме натпреварот со Португалија и да навиваме ЗА НАШАПрочитај повеќе