Убавина и Здравје

Сподели со своите пријатели

Овој природен лек е едно од најефикасните средства, кога станува збор за бронхитис, ларингитис и напорната кашлица како кај возрасните, така и кај децата. За лекување на напорната кашлица ви се потребни следниве производи: Loading… * Една лажица маслиново масло * Една лажица мед * Еден жолчка * 1/4 лажичкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најсигурен начин да се избегне главоболка после вино е да се консумира умререно. Меѓутоа, ретки се тие кои ја знаат причината за главоболката, а тоа не е само чашка повеќе. Според Винепаир, главните виновници за главоболката се танинот, хистаминот и шеќерот. Танини се антиоксиданси кои се наоѓаат во лушпата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сега е научно потврдено она во што многумина што се дават во смог долго време се сомневаа: загадениот воздух предизвикува рак на белите дробови, пренесува Си-ен-ен. Меѓународната агенција за истражување на ракот објави дека загадениот воздух е карциноген, заедно со веќе познатите закани, како што се азбестот, тутунот и ултравиолетовотоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Најголема грешка при слабеењето е денот да се започне на погрешен начин, смета д-р Сузан Пирс Томпсон, претседателка на Институтот за одржливо слабеење. Говорејќи зошто е важно да се избегне тоа, за списанието „Плос 1“ таа наведе пет лоши утрински навики. Што не треба да се прави? Loading… 1. ГоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред неколку години многу здравствени организации предупредија за високите нивоа на холестерол во јајцата (поточно во жолчката), поради што многу луѓе почнаа да го избегнуваат овој производ. Вистината е дека јајцата се доста корисни и треба да бидат вклучени во вашата исхрана, објаснува во блогот најпопуларниот фитнес инструктор и блогерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За подолг живот, научниците нудат потрошувачка на кафе и чај. Излегува дека топлите пијалаци намалуваат соединенија во крвта кои ги зголемуваат воспаленијата и можат да предизвикаат кардиоваскуларни заболувања, соопшти Daily Mail. Кофеинот, на кој се должи стимулирачкиот ефект од кафето и чајот, ги блокира штетните соединенија, тврдат научниците од УниверзитетотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Мандарински и некои видови цитруси може да го спречат развојот на дијабетис. До овој заклучок дојдоа научниците од националниот институт за истражување на исхрана и земјоделското производство на Јапонија, како и нивните колеги од Медицинскиот институт во Хамамацу. Loading… Причини да конзумираме кромид секој ден Како што пишува весникот „Асахи”,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Против загадувањето може да се борите и со исхрана – новите истражувања покажуваат дека конзумирањето риба ги поништува негативните ефекти кои загадениот воздух ги остава на мозокот. Конзумирање на повеќе од една до две порции риби или школки неделно ги спречува штетните ефекти на загадувањето на воздухот врз мозокот, особеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Црниот дроб извршува најразлични функции во нашиот организам. Тој очигледно и имплицитно одговара за нашиот раст, имунолошкиот систем, исхраната и половите функции. Болеста на црниот дроб ги попречува овие витални процеси. Со помош на бројни симптоми вие сами можете да определите можните проблеми со црниот дроб. Loading… Топ 5 традиционалниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Витамин К е многу важен за здравјето. Витамин К1 се надополнува претежно со храната или преку додатоци во исхраната. Додека витамин К2 пак се синтетизира во цревната флора. Затоа луѓето со гастроинтестинални нарушувања често страдаат од намален број корисни пробиотик бактерии во цревата. Во повеќето случаи тие имаат и дефицитПрочитај повеќе