Патувања и дестинации

Сподели со своите пријатели

Стјуардеса сподели некои од бизарните работи поради кои може да добиете голема парична казна додека сте на одмор во Венеција – од хранење гулаби до седење на погрешно седиште. Loading… Аргентинската Барби, која работи како стјуардеса, редовно ги споделува своите совети за патување на нејзиниот прилично популарен канал на ТикТок,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Рајанер“ повеќе нема да нуди летови по најниски цени благодарение на поскапувањето на горивото, потврди извршниот директор на компанијата Мајкл О’Лири, велејќи дека ерата на билети од десет евра е завршена. Loading… Компаниите како Ryanair, Wizz Air, Vueling и слични се натпреваруваа по најниски можни цени на услугите, што гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шангај има ресторан во кој посетителите можат да уживаат во својот оброк додека врз нив паѓа снег. Loading… Станува збор за ресторан во областа Минханг, кој на своите гости освен храна, им нуди музика во живо, ЛЕД екрани кои го покриваат целиот таван и светлосни шоуа, пренесува Smart Shanghai. ПосетителитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Цигарите, како и уредите кои испуштаат никотин, се забранети на плажите. Loading… Минатиот петок официјално беше прифатена измена на Правилникот со кој сите градски плажи во Барселона се прогласуваат за „зони без чад“. Тоа значи дека на плажите е забрането конзумирање на тутунски производи и употреба на уреди кои испуштаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ова лето особено се вжештија цени на сместувањата во Грција. Како и да се оди, во приватен аранжман, или преку агенција, само за сместување во шпицот на сезоната, односно во првата недела на август, за оваа дестинација треба да се издвои значајна сума на пари. Loading… Од Грција, поскапа еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако сакате од прва рака да го искусите влијанието на климатските промени, треба да отидете во Ес Тренк, една од најубавите плажи во Мајорка. Loading… Масивните бетонски бункери таму, некогаш изградени од тогашниот шпански диктатор Франциско Франко, првично биле скриени меѓу песочните дини. Тие градби денес станаа трн во окоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Многу плажи ширум светот почнаа да го ограничуваат бројот на туристи кои можат да влезат на нив дневно, а некои од нив почнаа да наплаќаат и за престој на плажа. Loading… Многу плажи се борат со проблемот на оставање пешкири. Многу посетители едноставно ги оставаат своите крпи на плажата прекуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доколку сакавте да го посетите најсреќниот град на светот, не мора да се стремите кон егзотични дестинации, каде се чини дека сонцето постојано сјае и сите се насмеани. Loading… Најсреќен град во светот е сепак Лисабон, покажа истражувањето на туристичката компанија IVisa.     За да дојдат до листата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Постојат неколку места на планетата каде што можете да го видите овој феномен, а денес ви го претставуваме местото кое ги „прослави“ блескавите плажи – мал остров на Малдивите. Loading… Знаеме дека Малдивите звучат доста далеку и недостапно, но ако некогаш имате шанса да ги посетите Малдивите, не заборавајте даПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Фитнес, базени, па дури и кино – ова се само некои од погодностите што можете да ги очекувате на брод за крстарење. Loading… Но, една жена која работела на еден од бродовите за крстарење открила дека има соби за кои можеби не сте знаеле – мртовечница и затвор. Австралијката ЛоренПрочитај повеќе