Патувања и дестинации

white cruise ship

Сподели со своите пријатели

Тригодишното крстарење, кое требаше да се одржи на бродот Life at Sea Cruises, беше откажано поради проблеми со осигурувањето. Loading… Сепак, таквата идеја не е напуштена, па пристигнува неговиот наследник и ќе ги носи патниците на уште подолго патување. Вила Ви Резиденс, долгорочен стартап за крстарење, го потврди купувањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доаѓањето на зимата нè радува поради празниците, дружењето, патувањата, гледањето филмови со нашите омилени колачи, но и радостите на снегот на кои секогаш се надеваме. Loading… Меѓутоа, ако снегот повторно не заобиколи оваа зима, секогаш можете да се одлучите да презимувате во регионот. Имено, Словенија е идеална дестинација доколку баратеПрочитај повеќе

Body of Water With People Rowring on Boat Beside Tall Building

Сподели со своите пријатели

Дневните посетители на Венеција во одредени денови од 25 април следната година ќе треба да платат влез од пет евра, соопштија денеска градските власти. Loading… Градскиот совет веќе во септември договори пробна исплата на влезната такса, а сега го објавија и календарот кога ќе наплатат влезница. Градските власти одлучија дневнитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Иф е поранешен француски остров-затвор, кој многумина сè уште го нарекуваат европски Алкатраз. Loading… Станува збор за минијатурен остров кој се простира на 0,03 квадратни километри во залив кој е оддалечен 3,5 километри од старото пристаниште во Марсеј, а на кој доминира тврдина на три ката.     Chateau d’IfПрочитај повеќе

gray concrete building near river during daytime

Сподели со своите пријатели

Холандски град ја доби престижната титула „Европски град на годината“. Има канали, велосипеди и музеј полн со слики на Ван Гог. Loading… Не, не Амстердам, туку историскиот град Амерсфорт.     Градот, кој се наоѓа западно од Амстердам, има центар на стариот град со згради кои датираат од средниот век.Прочитај повеќе

Three Bicycle Upright Parked on Bridge

Сподели со своите пријатели

По неколку години, Амстердам беше отстранет од врвот на листата на најатрактивни европски градови. Loading… Имено, истражувањето на Deloitte покажало дека сега Лондон е најатрактивниот европски град за инвестирање во хотели, пишува klix.ba. Лисабон е на второто место, а Амстердам, кој е на првото место од 2017 година, сега паднаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Пет од најбизарните хотели во светот имаат едно нешто заедничко – необичноста. Овде сè е како што не можете да замислите. Loading… Во сите овие хотели, гостинот е секогаш во право. Ве водиме во 5-те најбизарни хотели во светот: Хотел под морето во Занзибар На брегот на Танзанија, можете даПрочитај повеќе

Venice canal

Сподели со своите пријатели

Венеција, Италија, најверојатно ќе одобри пробна такса за посетители од пет евра во обид да го контролира туризмот. Loading… Сите посетители на возраст над 14 години ќе треба однапред да платат такса и да резервираат влез во градот. Градскиот советник за туризам Симоне Вентурини вели дека пробната такса ќе бидеПрочитај повеќе

white and blue dome building

Сподели со своите пријатели

Карактеристичните куќи во бела и сина боја се белег на бајковитите грчки дестинации како Миконос и Санторини. Loading… Самото гледање фотографии со архитектура во боите на грчкото знаме нè тера да сакаме да уживаме во прекрасните плажи и медитеранската кујна. Но, дали знаете што симболизираат карактеристичните бои на ведрото небоПрочитај повеќе

Loading...
Burj Al Arab

Сподели со своите пријатели

Експертите за патувања во Travelbag создадоа листа на градови низ светот кои ги сметаат за најубави за истражување откако ќе се стемни. Loading… Нивните критериуми за рангирање на најсценските градови за истражување во текот на ноќта го вклучуваат бројот на хаштагови на Инстаграм споделени на секоја локација, нивото на ноќноПрочитај повеќе