Украинците уништиле база на групата Вагнер: Убиен е и „готвачот на Путин“?

Сподели со своите пријатели

Медиумите од Русија објавија дека Евгениј Пригожин, организаторот на озлогласената платеничка група Вагнер, кој е толку близок со рускиот претседател што го носи прекарот „готвачот на Путин“, наводно бил убиен во украински ракетен напад оваа недела, иако сè уште нема официјални потврди.

Loading...

Автор на оваа информација е рускиот воен дописник Јуриј Котенок, кој во неделата, нешто по 18 часот по московско време, на каналот Телеграм објави дека вооружените сили на Украина нападнале „една од локациите“ на ПВЦ Вагнер во градот Попасна во областа Луганск во Украина.

– Потврдуваат извори во Донбас. Веројатно ХИМАРС. Украинските ресурси ја расфрлаат смртта, веројатно на бизнисменот Евгениј Пригожин, но немаме потврда – напиша Котенок.

Нападот на Попасна прв го објави рускиот канал „Втората страна на медалот“, кој се поврзува со група Вагнер, кој објави фотографии кои најверојатно се направени по украинскиот напад.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет лица загинаа во нападот на Суми, а најмалку четворица се ранети во нападот на Доњецк

И пропагандниот медиум „Руска пролет“ го објави истиот клип, како и видео од местото на настанот, на својот телеграм канал „Операција З: Руски пролетни воени комесари“, со тврдење за „неколку ранети и, се чини, еден загинат“, пренесува Morning paper.

Веб-страницата Руска пролет е еден од најголемите пропагандни медиуми кои пишуваат за војната во Украина.

Група Вагнер е „приватна армија“ на Путин, а нивните членови често тајно се испраќаат во региони каде Русија негира дека има какво било официјално присуство.

Групата првпат се здоби со меѓународно признавање во Украина во екот на руската инвазија на таа земја во 2014 година, кога нивните членови беа обвинети за воени злосторства.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Масовни руски напади: „Ова е нов фронт, вративме голем дел од територијата“ (ВИДЕО)

Вагнер е основан од Дмитриј Уткин, поранешен припадник на руските специјални сили, кој регрутираше платеници главно од руската воена разузнавачка агенција позната како ГРУ, а тие беа именувани како Вагнер бидејќи тоа беше прекарот на Уткин.

Семејството Вагнер набрзо го презеде Евгениј Пригожин, влијателен олигарх со блиски врски со Кремљ.

Пригожин се прославил по ресторан, а прекарот „Путинов готвач“ го добил поради профитабилните договори за угостителски услуги што ги добивала неговата компанија.

Меѓутоа, во случајот со Попасна, најинтересен е фактот дека украинските разузнавачи ја откриле локацијата на семејството Вагнер – благодарение на Русите.

Платениците биле лоцирани во штабот на Вагнер во окупираната Попасна.

Иако требала да биде тајна, адресата била претходно забележана на фотографиите објавени на 8 август на телеграм канал на воениот известувач Сергеј Среда, кој напиша дека со автомобил дошол до седиштето на семејството Вагнер кога таму бил Евгениј Пригожин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шведска најави воена поддршка за Украина од над 600 милиони евра

Неговата објава набрзо беше избришана, но копии останаа на интернет, а Сергеј Среда напиша дека ја открил адресата на штабот на злогласните руски платеници со согласност на група Вагнер.

Украинците ги следат и руските медиуми, па кога ја добиле адресата на седиштето на семејството Вагнер, знаеле дека имаат одлична мета на нишан и буквално ја избришале целата област од лицето на земјата, пишуваат медиумите.

Loading...

Официјална Москва сѐ уште не се огласила по овој повод.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.