Вести

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12, Прилеп-15, Гостивар-16, Штип-8, Битола-4, Велес-16, Охрид-13, Струмица-9, Кавадарци-8, Струга-5, Кочани-9, Кичево-10, Гевгелија-2, Неготино-4, Делчево-6, Дебар-7, Крива Паланка-5, Ресен-9, Радовиш-4, Берово-7, Виница-1, Валандово-2, Македонски Брод-1, Кратово-3,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Продолжуваат вирално да се шират скандалозни видеа од социјалната мрежа „Тик ток“. Loading… На социјалните мрежи се шират видеа како граѓани се фалат дека не плаќаат патарини искористувајќи полициска значка и палка. Најновото такво видео покажува како припадник на некоја полициска или друга безбедносна институција поминува на патарина покажувајќи службенаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Објект за компјутерски игри во Куманово вчера бил затворен од полицијата поради непочитување на здравствените протоколи. Loading… – На 15.01.2021 во 21.50 часот, по претходно добиени сознанија, полициски службеници од СВР Куманово извршиле контрола во објект за компјутерски игри на ул.„Владимир Назор“ во Куманово, сопственост на Р.И.(23) од Куманово, информираатПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-165, Куманово-30, Дебар-9, Штип-4, Прилеп-10, Тетово-14, Струга-11, Велес-25, Битола-10, Охрид-19, Кавадарци-22, Гостивар-11, Гевгелија-8, Струмица-13, Радовиш-3, Крушево-4, Кочани-14, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-3, Виница-2, Делчево-2, СветиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Незначителна снежна покривка се формираше во Куманово од вчера, до денеска и не предизвика проблеми при одвивање на сообраќајот на локалните патни правци. Loading…     Вчера, како што информираше градоначалникот, Максим Димитриевски, службите за зимско одржување на улиците беа на терен и распрскуваа средство против заледување на коловозот. Воедно,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минатата година завршила со историски најмалку жртви во сообраќајни незгоди, смета министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој потенцираше дека сообраќајот не може да се среди само со репресивни, туку и со едукативни мерки. Loading… „Ние како врвен приоритет си ја поставивме контролата во сообраќајот. Непочитувањето на сообраќајните прописи бешеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Иновативниот предизвик под називот ,,Месечината до Марс” Xsploration Sistems and Habitation (X-Hab) 2020″ ги поддржува напорите на НАСА да развие технологии и можности што ќе овозможат идни човечки мисии на Месечината, Марс и други дестинации во Сончевиот систем. Loading…     Во соработка со Националната вселенска фондација, НАСА одвои скороПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три лица од Куманово и Липково биле повредени во сообраќајна незгода што се случила вчера на автопатот Скопје – Куманово. Loading… Најтешко повреден е малолетник кој бил сопатник во едно од возилата. – На 14.01.2021 во 18.40 часот во СВР Скопје  било пријавено дека на автопатот Скопје-Куманово, после наплатната станицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја одржа воена парада на која Пјонгјанг претстави нов вид балистичка ракета која се лансира од подморница, како и нова ракета со краток дострел. Loading…     На парадата присуствуваше и севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, а државните медиуми објавија дека е прикажано најмоќното оружје на светот. Воената парадаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Седумдесет и пет лица во Куманово вчера заработиле казна поради непочитување на уредбата за задолжително носење заштитна маска. Loading… – Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (14.01/15.01.2021, по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот заПрочитај повеќе