Технологија

Сподели со своите пријатели

Кинескиот ровер „Џуронг“ испрати серија нови фотографии од Марс, вклучително и селфи. Loading… Роверот, кој слета во мај, ја постави безжичната камера на почвата и потоа се сврте малку назад за да го овековечи моментот. Десно од Џуронг се наоѓа платформа со ракетен погон со која ова возило со шестПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Досега неидентификувани хакери украле околу 26 милиони кориснички податоци од Амазон, Епл и Фејсбук оваа недела. Loading… Кражбата ја открил Нордлокер, провајдер за безбедност на интернет, кој открил и податоци за плаќање од 3,25 милиони компјутери со користење на софтвер Виндоус.     Случајот е откриен откако истражувачите откриле базаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Роверот на НАСА „Perseverance“, кој го истражува Марс, испрати фасцинантни фотографии на Земјата кои ја прикажуваат панорамата на Црвената планета, а сега е можно и самите да се „упатите“ кон Марс – преку интерактивно видео објавено од НАСА. Loading… Фотографиите со висока резолуција кои доаѓаат од Марс се особено интересниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Гугл учествуваше во креирањето на најдеталната мапа на врски во човечкиот мозок досега. Loading… Оваа мапа покажува неверојатна количина детали, вклучувајќи модели на врски помеѓу невроните, како и нешто што може да изгледа како нов вид на нервни клетки. Мапата на мозокот, која е достапна бесплатно на интернет, покажува 50.000Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на САД, Џо Бајден, во средата повлече серија претседателски декрети со кои неговиот претходник Доналд Трамп сакаше да забрани преземање на апликациите WeChat и TikTok и му нареди на Министерството за трговија да направи анализа на безбедносните ризици што ги носат тие и слични апликации. Loading… Администрацијата на ТрампПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската компанија за преработка на месо JBS USA морала да плати откуп од 11 милиони долари како одговор на сајбер нападот, пишува Си-Ен-Ен. Loading… – Оваа одлука беше многу тешка за компанијата, но и лично. Сепак, чувствувавме дека оваа одлука треба да се донесе за да се спречи каков билоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Samsung може да ги претстави новите модели на своите флексибилни телефони следниот месец. Loading… Нивната цена, според извори запознати со плановите на компанијата, ќе биде до 20 проценти пониска од претходната генерација. За да расте популарноста на флексибилните телефони кај корисниците, потребно е да се исполнат два услови – едниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на „Амазон“ и најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, објави дека ќе лета во вселената следниот месец со неговиот брат Марко во неговото вселенско летало „Blue Origin New Shepard“! Loading… Летот во вселената беше најавен за 20 јули, 15 дена откако Безос поднесе оставка од функцијата извршен директор наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вселенското летало „Џуно“, сопственост на НАСА, ги покажа првите фотографии од најголемата месечина (природен сателит) на Јупитер по скоро две децении. Loading… Џуно ја зумираше камерата на ледениот Ганимед, минувајќи 1.038 километри од најголемата месечина на Јупитер, пишува АП, пренесува Танјуг. Претходниот пат кога леталото се приближи толку близу бешеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Американскиот производител на гуми Goodyear еднаш во 60-тите години создаде осветлени автомобилски гуми кои блескаа одвнатре благодарение на сијалиците … Во раните 1960-ти, вработените во Goodyear Вилијам Ларсон и Ентони Финели работеле заедно за да ги создадат првите неонски гуми за автомобили. Неотан било само поубаво име за уретан, хемискоПрочитај повеќе