Технологија

three person pointing the silver laptop computer

Сподели со своите пријатели

Booking.com предупредува дека вештачката интелигенција предизвикува огромен пораст на измами. Loading… Марни Вилкинг, раководителот за интернет безбедност на компанијата, рече дека во изминатите 18 месеци забележано е зголемување на измамите од „500 до 900%. Конкретно, таа го истакна порастот на измамите со фишинг – каде што луѓето се измамени даПрочитај повеќе

person holding black iPhone 5s

Сподели со своите пријатели

Британец решил да ја тужи компанијата Епл и да побара 6,3 милиони долари. Loading… Причина? Тој верува дека технолошкиот гигант е виновен за неговиот развод и сака тие да му платат отштета. Странските медиуми јавуваат дека Британецот (псевдоним Ричард) во последните години од бракот неколку пати контактирал со проститутки. ГоПрочитај повеќе

car parked in front of building

Сподели со своите пријатели

Мајкрософт повторно се врати на првото место како највредна компанија во светот. Loading… Всушност, тоа се случи бидејќи цената на акцијата на Nvidia, која накратко го презеде првото место од Microsoft, падна за 3,5 отсто. Би-Би-Си пишува дека акциите на Nvidia паднаа на 130,78 долари, со што вредноста на компанијатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Американската влада објави дека ја забранува продажбата на антивирусен софтвер Kaspersky во земјата и ги повикува Американците кои го користат софтверот да се префрлат на друг провајдер. Loading… Бирото за индустрија и безбедност на Министерството за трговија соопшти дека воведе „прва од ваков вид“ забрана, тврдејќи дека Kaspersky претставува заканаПрочитај повеќе

person holding smartphone showing ocean

Сподели со своите пријатели

Карстен Фрауенхајм, експерт за поправка на телефони, во интервју за Акиос истакна дека денешните телефони имаат се помоќен хардвер, но поради ограничениот простор во малото куќиште, нема место за активно ладење како вентилаторите што се користат во преносните компјутери. Loading… Зголемувањето на надворешните температури предизвикува и зголемување на внатрешната температураПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Малку по малку Порнхаб заврши на суд, а оваа битка ја загубија „на зелената маса“. Loading… Имено, сајтот со содржина од 18+ летово ќе мора да замине од уште пет држави во САД поради новиот закон кој бара проверка на возраста на корисниците. Овој потег е во согласност со низаПрочитај повеќе

Loading...
black and orange digital device

Сподели со своите пријатели

Министерството за правда на САД планира да ја фокусира претстојната тужба против ТикТок на наводите дека популарната платформа за социјални медиуми ги прекршила правата на приватност на децата, наместо да тврди дека ги заведува возрасните корисници за нејзините практики за приватност на податоците, според извор запознаен со ова прашање. Loading…Прочитај повеќе

Robot Pointing on a Wall

Сподели со своите пријатели

УНЕСКО, културната организација на Обединетите нации, предупреди против негирањето на Холокаустот и фалсификувањето на историјата со вештачка интелигенција (АИ). Loading… Во извештајот заеднички објавен со Светскиот еврејски конгрес, УНЕСКО рече дека историската интерпретација на холокаустот може да биде искривена и дека тоа ќе доведе до пораст на антисемитизмот доколку етичкитеПрочитај повеќе

white and blue labeled book

Сподели со своите пријатели

Инстаграм тестира реклами што корисниците нема да можат да ги прескокнат. Loading… Социјалната мрежа моментално им овозможува на корисниците да ги прескокнат или заобиколат рекламите што се појавуваат во нивниот главен дел за слики и видеа, како и на приказни и рилс. Но, Инстаграм моментално тестира опција за пауза заПрочитај повеќе

Loading...
android, intelligence, artificial intelligence

Сподели со своите пријатели

Во една неодамнешна епизода, подкастерот Лекс Фридман изјави дека повеќето инженери за вештачка интелигенција со кои зборувал да проценат помеѓу 1% и 20% шанси дека вештачката интелигенција на крајот ќе ја уништи човечката раса. Loading… Според една неодамнешна студија спроведена со 2.700 истражувачи на вештачка интелигенција, постои само 5% шансаПрочитај повеќе