Излегувањето на Вагнер од сенка: Од валкани бизниси до државни пофалби

Сподели со своите пријатели

Руската приватна воена група Вагнер, обвиткана во мистерија со години, излезе од сенките за време на војната во Украина.

Loading...

Сето ова се случува кога државните медиуми ги фалат нејзините платеници и нивните успеси во инвазијата.

Тајната организација, со која Кремљ упорно ги негира врските, започна отворена кампања низ Русија за регрутирање на нови борци, јавуваат светските медиуми, пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ).

Вагнер со години врши валкана работа за Москва во источна Украина, Сирија и африканските земји, пишува Вашингтон пост.

Меѓутоа, за време на војната во Украина, Вагнер и неговите платеници одеднаш излегоа од сенка, со отворена прослава во руските државни медиуми во која беа поздравени како херои на крвавата инвазија на Владимир Путин на Украина, истакнува американскиот весник, додавајќи дека неодамнешниот специјалната репортажа на најгледаната државна телевизија зборуваше за каналот за успехот на таа група на украинскиот фронт, што ќе беше незамисливо признание пред само неколку месеци.

Новинарите кои се пријателски настроени кон Кремљ ги нарекуваат членовите на групата, именувана по германскиот десничарски композитор Рихард Вагнер, како „музичари“ во „оркестар“.

Според „Вашингтон пост“, јавното прифаќање на Вагнер во Русија во голема мера е резултат на погрешни чекори и погрешни пресметки на високи руски политички и воени лидери кои очекуваа традиционалните вооружени сили на земјата брзо да ја освојат Украина.

Паравоената група не беше забележана во првите денови од инвазијата. По неуспехот на руските сили да го заземат Киев и да ја соборат украинската влада, со загуби во жива сила и опрема многу поголеми од очекуваното, руското воено раководство побара помош од платениците на Вагнер, зајакнати со годините на тајни борби во Донбас, Сирија и други далечни локации.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мицотакис остро кон ставовите на Макрон за испраќање војска во Украина

Неодамнешната истрага на порталот за вести на руски јазик Медуза заклучи дека влегувањето на Вагнер во војната било одложено поради спорот меѓу Евгениј Пригожин, за кој се верува дека е финансиски поддржувач на групата, и министерот за одбрана Сергеј Шојгу и другите членови на елитата во Кремљ.

Пригожин, познат како „готвачот на Путин“ бидејќи заработил богатство од договорите за угостителство со државата, долго време негирал врска со Вагнер.

Официјално, Кремљ продолжува да ги негира врските меѓу Вагнер и владата, но се верува дека операциите на компанијата во Украина се тесно координирани со руското Министерство за одбрана.

Според проценката на британското Министерство за одбрана, Вагнер претрпел големи загуби кај Лисичанск и Попасна, каде што се одвивала жестока битка која започнала кон средината на март и траела месец и половина.

Во текот на април, напредувањето на руската армија беше запрено додека засилувањата од Вагнер не помогнаа да се пробие и да се заземе градот на почетокот на мај.

И покрај жртвите, или можеби поради нив, успесите на Вагнер во Луганск беа пресвртница за раководството на групата.

Во јуни, на Пригожин му беше доделен медалот Херој на Руската Федерација, што Кремљ го објави со таен претседателски декрет.

Одеднаш, истакнува Вашингтон пост, се чинеше дека е отворен патот за пошироко учество на Вагнер во војната во Украина и за отворена дискусија за групата во медиумите под државна контрола.

Loading...

Платеничка група која официјално не постои почнала отворено да регрутира нови членови ширум Русија, пишува Гардијан, посочувајќи дека три билборди во уралскиот град Екатеринбург фрлаат светлина врз една од најтајните руски организации.

„Татковина, чест, крв, храброст. ВАГНЕР“, гласи едно, додека друго, за кое жителите на четвртиот по големина град во Русија велат дека се појавил на почетокот на јули, покажува тројца мажи во униформа со зборовите „Wagner2022.org“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските власти спречиле украински напад со отровен гас

Билбордите, кои можат да се видат во неколку руски градови, се дел од напорите на Вагнер да регрутира борци за да се приклучат на неговите редови во Украина, но исто така, според Гардијан, сведоштво за трансформацијата што ја претрпе групата откако Москва ја започна инвазијата – од тајни платенички организации обвиени со мистерија до јавна улога во руските воени напори во Украина.

Вагнер, основан во 2014 година за поддршка на проруските сепаратисти во источна Украина, не постои на хартија и нема ни трага од регистрација на компанија, даночни пријави или организациона шема, пишува британскиот весник, истакнувајќи дека приватните воени компании се официјално забранети во Русија.

Иако Вагнер претходно започна ПР-кампања со пропагандни филмови во кои се величат делата на „воените инструктори“ во Африка, финансирани од компании поврзани со Пригожин, секое спомнување на групата беше табу во јавната сфера, додека новинарите кои ја покриваа паравоената организација беа малтретирани поради на неговата работа.

Се чини, додава Гардијан, дека Вагнер формирал регионални центри за регрутирање во над 20 руски градови, објавувајќи телефонски броеви на популарни канали на социјалните медиуми поврзани со групата.

Во огласите пишува дека Вагнер на војниците им нуди над 240.000 рубљи (околу 4.000 евра) месечно, неколку пати повеќе од редовните плати на редовните војници.

Гардијан контактирал со неколку регрутери чии броеви биле наведени.

Loading...

Кога го прашале за регрутирање, лицето за контакт во Нижни Новгород испратил список со документи потребни за приклучување, вклучувајќи пасош од која било земја „не НАТО или Украина“ и неколку медицински уверенија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во војна не можете ништо да исклучите, вели францускиот премиер

Според истрагата на рускиот портал iStories, Вагнер прибегнал кон регрутирање затвореници и понудил високи плати и потенцијална амнестија за шест месеци стаж.

Откако им помогнаа на проруските сепаратисти на истокот на Украина во 2014 година, членовите на Вагнер беа активни и во Сирија, Либија, Централноафриканската Република, Судан и Мали, по што следеа обвинувања за воени злосторства и кршење на човековите права, посочува Би-би-си.

Се верува дека 51-годишниот поранешен офицер на руската армија Дмитриј Уткин го основал Вагнер, именуван по неговото поранешно кодно име.

Тој е ветеран од чеченските војни, поранешен офицер на специјалните сили и потполковник во руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Исто така, се шпекулира дека ГРУ тајно ја финансира и надгледува групата Вагнер.

Loading...

Трејси Герман, професорка по конфликт и безбедност на Кралскиот колеџ во Лондон, вели дека Вагнер првпат започнал да дејствува за време на руската анексија на Крим во 2014 година.

„Се смета дека неговите платеници се некои од „малите зелени луѓе“ кои го окупираа регионот“, рече таа, додавајќи дека иако постоењето на приватна армија е спротивно на рускиот устав, Вагнер и дава на владата вооружени сили чие постоење може да негира. Вагнер може да се ангажира во странство, а Кремљ може да каже: „Тоа нема никаква врска со нас“.

Соработник на Британскиот кралски институт за обединети услуги, Самуел Рамани, рече дека ширум светот, со исклучок на Украина, Вагнер има околу 5.000 платеници.

Рамани вели дека сега членовите на Вагнер се борат заедно со редовните руски војници во Донбас.

„Тоа е неформална, неофицијална единица на руската армија, чии загуби не се пријавени“, рече тој.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.