Спорт

Сподели со своите пријатели

Тренирањето карате има голем бенефит за физичкото и ментално здравје на детето. Разни истражувања ги утврдиле поволностите од тренирањето карате кај децата. Loading… 1.Каратето ја зголемува самодисциплината и самоконтролата кај детето 2.Каратето ја зголемува концетрацијата кај детето 3.Тренирањето карате го формира правилниот физички развој 4.Каратето ги подобрува моторичките способности кајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и двегодишната Кетван Венетски од Грузија ќе го засили Женскиот ракометен клуб Куманово во претстојната сезона. Станува збор за ракометарка родена во Тбилиси, Грузија која може да настапува на позицијата десен бек или десно крило, а со ракомет се занимава повеќе од осум години со кратки паузи. Loading… ПоследниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Куманово и официјално аплицираше да се врати во Балканската лига во претстојната сезона 2020-2021 година. Барањето, како што велат од БИБЛ, поддржано од Кошаркарската федерација на Северна Македонија пристигнало вчера и сите потребни документи за да се регистрираат. Loading… Така, КК Куманово е 2-риот македонски клуб што ќеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Сите кошаркари/ки и членови на кошаркарските тимови ќе мора да се тестираат најдоцна 72 часа пред почетокот на натпреварувањето. Кошаркарската федерација на Северна Македонија ги објавува протоколите за работа на кошаркарските клубови во време на пандемијата на коронавирусот, како начин за превенција и заштита од Ковид-19, кои беа донесени одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако обновени пред само една недела, ноќва непознат(и) сторител(и) ги вандализирале кошевите на игралиштето кај Спортската сала во Куманово. Кошаркарскиот клуб Куманово со сопствени средства ги обнови обрачите и таблите на кошевите со цел да се потикне развојот на кошарката во градот и да се обезбеди место каде младите ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарските игралишта во Куманово добиваат нови табли и обрачи деновиве, благодарение на напорите на Кошаркарскиот клуб Куманово и општината.   Loading…   Вчера се заменети таблите и обрачите низ игралиштата во централното подрачје, а денеска слична акција ќе биде спроведена и во населбата Гоце Делчев и во село Проевце.  Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Спрскиот интернационалец Александар Андрејевиќ потпиша нов договор со Кошаркарскиот клуб Куманово за кој настапуваше во 2015 година. Информацијата за Кумановски Муабети ја потрврдија и од управата на клубот. Loading… Дваесет и деветгодишниот центар има играно за повеќе македонски клубови во својата кошаркарска кариера, но и во Здравје, Раднички, Спартак, ИбарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Горјан Марковски е еден од кошаркарите кој прв стави потпис годинава за нова сезона во дресот на Кошаркарскиот клуб Куманово. Својата кариера ја започнува најпрвин во Работнички, има настапувано и за МЗТ, Ангели, Торус и Фени Индустри. Минатата сезона, која беше прекината, со оглед на пандемијата на коронавирусот, Марковски забележаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот интернационалец Стефан Глигоријевиќ е новото засилување на Кошаркарскиот клуб Куманово кој скоро и да го комплетираше целиот ростер за претстојната сезона. Станува збор за едногодишна соработка на кошаркарот со кумановскиот клуб која беше официјализирана денеска. Loading… Во Куманово, Глигоријевиќ доаѓа од тимот на Работнички, а претходно играше и воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На денешната седница Владата донесе одлука за престанок на важењето на забраната за одржување спортски натпревари во колективните спортови. Како што информираат од прес службата, Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести федерациите да го отпочнат организирањето спортски настани со стриктно почитување на упатствата за натпревари без публикаПрочитај повеќе