Спорт

Сподели со своите пријатели

Во Ел Салвадор се случила трагедија каква што светот не ја памети, откако 63-годишниот судија почина по аматерскиот меч, а смртта е констатирана во болницата Закамил. Loading… Фудбалскиот сојуз на Ел Салвадор излезе со соопштение во кое изразува жалење за смртта на судијата, кој беше претепан од навивачи и играчиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дијана Вукановиќ и Матеја Ефремовска од Атлетскиот клуб Куманово учествуваа на Атлетскиот митинг во Зеница, Босна и Херцеговина од каде се вратија со врвни резултати. Loading…     Вукановиќ учествувавше на трката на 100м со пречки каде заврши како третопласирана, а со трето место се пласираше и во трката наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Куманово 2009 денес и официјално ги продолжи договорите со двајцата српски интернационалци Андрија Марјановиќ и Душан Јузбашиќ. Loading… Двајцата кошаркари во Куманово пристигнаа пред крајот на минатата сезона и одиграа инзворедни натпревари во плеј-аут лигата. Марјановиќ и Јузбашиќ во договор со стручниот штаб и управата на клубот решијаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Јапонски боксер Наоја Инуе, популарен како „Монструм“, во втората рунда со брутален нокаут го победи филипинскиот борец Нонита Донаир. Сите љубители на боречките вештини со задоволство ќе се сеќаваат на „Саитама Супер Арената“ од Јапонија, каде со години гледаме натпревари во кик бокс, бокс и ММА. Loading… Во ноќта задПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Боксерскиот клуб Куманово – 84 од истоимениот град под покровителство на градоначалникот и Советот на општина Куманово и Боксерската Федерација на Македонија го организираше вториот по ред меѓународен боксерски турнир во чест на големата боксерска тренерска легенда Мирослав Петровиќ. Loading…     На турнирот учествуваа тимови од цела Македонија, Бугарија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Oдличен успех со низа медали постигнаа гимнастичарите на Гимнастичкиот клуб „Атлета“ од Куманово на  Државното првенство во А програма во машка и женска категорија и во Б програма во машка категорија што се одржа во Битола. Loading…     Во екипна конкуренција, Калин Илијевски во машка „А“ програма до деветПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во организација на Боксерски клуб Куманово 84, а под покровителство на градоначалникот и Советот на општина Куманово и Боксерската Федерација на Македонија ќе се одржи вториот меѓународен боксерски турнир Мирослав Петровиќ на 4-ти јуни во 18.часот во Куманово поточно во Соколана . Loading… На турнирот ќе учествуваат боксери од нашатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Атлетичарите на Атлетскиот клуб Куманово и годинава беа најуспешни на Сениорскиот државен куп кој викендов се одржа во Скопје. Loading… Женскиот состав на клубот покажа силна доминација на купот и убедливо успеа да го освои првото место, додека мажите се на третото место. Според сите собрани поени Куманово сепак еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарите на Куманово од следната сезона ќе се натпреваруваат во Суперлигата на македонскиот ракомет, откако освоија петто место во плеј-оф завршницата на Првата лига сезонава. Loading… На домашен терен кумановци викендов славеа против составот на Вардар Неготино со 27:22 и заслужено го добија местото во Суперлигата. Предноста која кумановци наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Четири медали освоија членовите на клубот „Д Стронгест“ Куманово кои изминатиот викенд настапија на овогодинешниот ADCC Macedonia Open турнир во бразилска џиу џица. Loading…     Клубот настапи со вкупно седум натпреварувачи од кои со сребро се вратија Димитриј Миљановиќ и Матеј Трајковски кои се натпреваруваа во почетнички категории, додекаПрочитај повеќе