Ракомет

Сподели со своите пријатели

Селекторот на Македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац го објави поширокиот список на 35 ракометари за претстојните квалификациски натпревари со репрезентациите на Финска и Швајцарија за ЕП 2022. Првиот квалификациски натпревар сениорите ќе го одиграат на 04 ноември, среда против репрезентацијата на Финска. Loading…     Вториот натпревар против селекцијата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарите на Куманово остварија убедлива победа на денешниот меч против Македонија Ѓорче Петров, откако со 24:32 славеа на гостински терен. Во првите неколку минути од средбата гостинскиот состав им парираше на кумановци, но не за долго. Подоцна Куманово направи предност од пет голови и на пауза замина со 12:17. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово остварија убедлива победа против составот на Деспина, откако на домашен терен вчера славеа со 43:19:4. Избраничките на Ненад Краљевски убедливо го отворија наптреварот и тоа водство го задржаа до конечната победа. По рутиснката игра во првиот дел од средбата, на пауза заминаа со 22:7, кога веќе сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Македонската фудбалска репрезентација бележи напредок за една позиција на ФИФА рејтинг листата објавена денес. „Црвено-жолтите“ изминатиот период имаат победа над Косово и нерешени исходи со Естонија и Грузија, по што се најдоа на 65.место со 1.356 бода. Репрезентацијата на Грузија против која Македонија ќе игра бараж за пласман на ЕвропскотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Левото крило на македонскиот ракометен првак Вардар посакува уште еден добар меч и освојување на бодовите на средбата со Порто во Лигата на шампионите. – Сакаме да напредуваме секој натпревар. Против Порто да потврдиме дека победата со Флензбург не беше случајна. Португалскиот тим е многу квалитетен и игра добро независноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонскиот ракометен клуб Металург доживеа пораз во првиот натпревар од групната фаза во Лига Европа. Тимот од Автокоманда вечерва беше поразен од француски Тулуз на гости со 33-29 (18-15). Loading… Ракометарите на Зоран Кастратовиќ во голем дел од мечот беа достоен противникот, но грешките во одбраната не дозволија да очекуваатПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Денеска во канцеларијата на ЕХФ се одржа официјалната ждрепка за натпреварувањата. Галичанка Лвов од Украина е тимот против кој ракометарките на Куманово ќе го стартуваат својот европски пат во ЕХФ Купот. Loading… Галичанка  досега 20 сезони била дел од европските натпревари. Важи за млад, но исклучително квалитетен ракометен состав воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарите на Куманово викендов запишаа победа во натпреварот против Вардар Неготино, откако на домашен терен триумфираа со 35:26. Кумановци бркаа разлика во текот на првото полувреме со противникот, за што зборува и резултатот на полувреме, кога на пауза се замина со само еден гол разлика, односно резултат 19:18. Loading… ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометатите на Вардар во Скопје ја забележаа првата победа во новото издание на Лигата на шампионите против германски Фленсбург со 31:26 (17:15) во чертвртото коло од елитното ракометно натпреварување. Иако Фленсбург пристигна во Скопје со десеткуван тим, вардарци одиграа одлично во СЦ „Јане Сандански“ и го нанесоа првиот пораз воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

РК Еурофарм Пелистер 2 соопшти дека двајца ракометари пријавиле симптоми на коронавирус и по тестирањето нивните резултати се позитивни. Целата екипа, стручниот и медицинскиот тим се тестираа и се очекуваат резултатите. Во зависност од нив ќе се знаат следните чекори и продолжувањето на тренажниот процес. Loading… Еурофарм Пелистер 2 одиграПрочитај повеќе