Овој човек е новото лице на руската инвазија

Сподели со своите пријатели

Финансиерот на групацијата Вагнер, Евгениј Пригожин е етаблиран како лице на таканаречената „специјална воена операција“ на Русија во Украина.

Loading...

На 14 септември, Пригожин одржа говор за вооружувањето, во кој објави дека руските затвореници учествуваат во војната од 1 јули, кога одиграле клучна улога во заземањето на термоцентралата Вухлехирска.

Социјални тензии

Руски воен дописник забележа дека Пригожин воведува „сталинистички“ метод кој му овозможува на Кремљ да избегне наредба за општа мобилизација што може да предизвика социјални тензии во руското општество.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Херсон: Украинските сили запрени во сивата зона

Воените дописници постојано го фалат успехот на Пригожин во Украина, а некои дури велат дека тој треба да го замени рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, кого воените дописници и експертите од Кремљ го обвинуваат за поразот на Русија околу регионот Харков.

Рускиот воен дописник и дописник Максим Фомин (алијас Владлен Татарски) тврди дека разговарал со Пригожин за ситуацијата на украинско-руската граница по повлекувањето на руските сили од областа.

Средбата Пригожин-Фомин, доколку се случи, може да значи дека Кремљ се обидува да одговори на повеќемесечните поплаки на воениот дописник дека руското Министерство за одбрана не ги слушало нивните критики кои ја истакнуваат неефикасноста на руската висока команда.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казахстан ја одби Русија да го протера украинскиот амбасадор

Пригожин е доверлив човек на Путин, а неговиот однос со дописниците може да помогне да се одржи поддршката на милблогерите за воените напори на Кремљ.

ISW претходно процени дека Кремљ го сменил пристапот на информации за да одговори на барањата на руските дописници и националисти, сугерирајќи дека Путин се обидува да ја врати критичната дописничка заедница отуѓена од неуспесите на Русија.

Loading...

На 14 септември, руските сили веројатно ја нападнаа украинската хидротехничка инфраструктура во западниот регион Дњепропетровск за да ги нарушат украинските операции преку реката Инхулетс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вершинин: Исклучувањето на Русија од ОН е невозможно и опасно

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.