Евгениј Пригожин

Сподели со своите пријатели

Вдовицата на Евгениј Пригожин, поранешниот лидер на Вагнерците, кој минатиот месец го загуби животот во авионска несреќа, официјално го смени презимето. Loading… Системот SPARK забележа дека Љубов Пригожина сега се вика Љубов Валентиновна Кријажева, пренесува рускиот медиум Фонтанка. Системот добил информација за промена на презимето на 15 септември, иако немаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш откри дека еднаш во Санкт Петербург вечера му послужил Евгениј Пригожин, водачот на Вагнер кој загина во авионска несреќа минатиот месец. Loading… Говорејќи преку видео врска на конференцијата за Европската стратегија на Јалта во Киев овој викенд, Буш беше прашан за неодамнешната смрт на Пригожин.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот центар за истражување и спречување на авионски несреќи (ЦЕНИПА) побара од Русија да учествува во истрагата за несреќата во која загина шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин. Сепак, многу брзо Кремљ го одби барањето. Loading… Имено, авионот со Пригожин и голем број високи функционери на Вагнер е произведен во Бразил,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ги известила бразилските истражни воздухопловни власти дека не планира меѓународна истрага за падот на авионот Ембраер од бразилско производство, во кој загинаа шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин и други функционери на оваа платеничка група. Loading… Авионот на Пригожин Embraer Legacy кој летал од Москва до Санкт Петербург не покажалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По падот на приватен авион во кој се верува дека загинал шефот на паравоената група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, се поставува прашањето каква е иднината на руската компанија и нејзиното работење низ светот. Loading… Официјални лица и аналитичари велат дека Русија најверојатно ќе го задржи своето присуство во африканските земји кадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека го предупредил шефот на паравоената група „Вагнер“ Евгениј Пригожин дека му се заканува обид за атентат. Loading… „Последниот пат кога полетавме за Емиратите, добив многу сериозни информации за обидот за атентат врз Евгениј Пригожин. За два часа го најдоа рускиот амбасадор во ЕмиратитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден објави дека американските власти се обидуваат прецизно да утврдат како авионот на Евгениј Пригожин, лидерот на руската паравоена група Вагнер, се урна во Русија. Loading… Русија претходно го критикуваше Бајден дека покажа недостиг на изненадување од веста дека Пригожин загинал во авионска несреќа и предупреди декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нема индикации дека ракета земја-воздух го соборила авионот во кој се наоѓал лидерот на руската паравоена група Вагнер Евгениј Пригожин, соопшти Пентагон. Loading… Американската војска „нема информации дека ракета земја-воздух“ го предизвикала падот на авионот во средата, изјави портпаролот на Пентагон, Пет Рајдер, пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ). Информациите заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Платеничката група Вагнер има глобално воено присуство, но експертите се прашуваат како ќе ја пополнат празнината што ја остави нивниот лидер. Loading… Евгениј Пригожин помина речиси една деценија создавајќи ја паравоената група Вагнер. Таа стана клучна за руската воена машина во Украина, а трупите на Пригожин помогнаа да се прошириПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сите десет тела пронајдени во падот на приватен авион поврзан со водачот на Вагнер Евгениј Пригожин, а во кој наводно бил присутен и самиот Пригожин, биле пренесени на идентификација, објавија руските медиуми во четвртокот, ден по авионската несреќа. Loading… Како што пишува Киев Индепендент, повикувајќи се на рускиот весник Фонтанка,Прочитај повеќе