Евгениј Пригожин

Сподели со своите пријатели

Драматичната смрт на водачот на Вагнер, Евгениј Пригожин во авионска несреќа, ја наредил шефот на Советот за безбедност Николај Патрушев, близок соработник на претседателот Владимир Путин и поранешен шпион, објави во петокот The Wall Street Journal, цитирајќи ги западните разузнавачки агенции и руски разузнавач, објави „Москва тајмс“ (The Moscow Times).Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската платеничка група Вагнер, наводно, продолжила да регрутира војници во руските градови Перм и Новосибирск, објавија локалните медиуми. Loading… Синот на починатиот основач на Вагнер, Евгениј Пригожин, Павел Пригожин, продолжи да ја води групата. На својот врв, Вагнер имаше десетици илјади луѓе, меѓу кои имаше осуденици, 50.000 од нив, наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откриени се деталите од тестаментот на неодамна починатиот шеф на Вагнер, Евгениј Пригожин, како и условите што тој му ги оставил на својот наследник. Loading… Во тестаментот на основачот на групацијата Вагнер стои дека целиот свој имот му го остава на својот дваесет и петгодишен син Павел. Пригожин му оставилПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според Институтот за проучување на војната (ISW), Павел Пригожин (25), син на поранешниот водач на Вагнер, Евгениј Пригожин, сака да ја преземе оваа платеничка група. Loading… Павел Пригожин преговара со руската национална гарда, Росгвардија, за повторно вклучување на Вагнерците во борбата во Украина, известува ISW, повикувајќи се на профилот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вдовицата на Евгениј Пригожин, поранешниот лидер на Вагнерците, кој минатиот месец го загуби животот во авионска несреќа, официјално го смени презимето. Loading… Системот SPARK забележа дека Љубов Пригожина сега се вика Љубов Валентиновна Кријажева, пренесува рускиот медиум Фонтанка. Системот добил информација за промена на презимето на 15 септември, иако немаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш откри дека еднаш во Санкт Петербург вечера му послужил Евгениј Пригожин, водачот на Вагнер кој загина во авионска несреќа минатиот месец. Loading… Говорејќи преку видео врска на конференцијата за Европската стратегија на Јалта во Киев овој викенд, Буш беше прашан за неодамнешната смрт на Пригожин.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот центар за истражување и спречување на авионски несреќи (ЦЕНИПА) побара од Русија да учествува во истрагата за несреќата во која загина шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин. Сепак, многу брзо Кремљ го одби барањето. Loading… Имено, авионот со Пригожин и голем број високи функционери на Вагнер е произведен во Бразил,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ги известила бразилските истражни воздухопловни власти дека не планира меѓународна истрага за падот на авионот Ембраер од бразилско производство, во кој загинаа шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин и други функционери на оваа платеничка група. Loading… Авионот на Пригожин Embraer Legacy кој летал од Москва до Санкт Петербург не покажалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По падот на приватен авион во кој се верува дека загинал шефот на паравоената група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, се поставува прашањето каква е иднината на руската компанија и нејзиното работење низ светот. Loading… Официјални лица и аналитичари велат дека Русија најверојатно ќе го задржи своето присуство во африканските земји кадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека го предупредил шефот на паравоената група „Вагнер“ Евгениј Пригожин дека му се заканува обид за атентат. Loading… „Последниот пат кога полетавме за Емиратите, добив многу сериозни информации за обидот за атентат врз Евгениј Пригожин. За два часа го најдоа рускиот амбасадор во ЕмиратитеПрочитај повеќе