Култура

Сподели со своите пријатели

До еден часот по полноќ траеше втората вечер од Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Loading… На репертоарот вчера беа претставата „Власт“ на штипскиот Народен театар, по што со кратка пауза следуваше „Стенд ап“ вечер со кумановски актери и Тино и Атанас.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово вчеравечер започна 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Свеченото отворање се одржа пред преполна сала уште првата вечер, а веќе се распродадени и најголем дел од билетите за останатите 11 вечери колку што ќе трае фестивалот, појасни директоротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Приватни животи“ на Грдски театар Винковци од Република Хрватска вечерва започнува 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Loading… Станува збор за претстава чиј режисер е Хрвоје Корбар, кој исто така има направено и адаптација на текстот. Во неа игратПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Дваесет и петото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ започнува утре во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Loading… Вкупно 12 претстави ќе се одиграат годинава на театри од Македонија, Хрватска, Србија и Бугарија. – Успеавме можеби во најтешките времиња пред минатите две години да го одржимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Уметничката галерија во Куманово, на 28 септември со почеток во 20 часот  ќе биде отворена  ретроспективно-монографската изложба на Крсто Славковски. Loading… Заедно со Вангел Наумовски, Ѓорѓе Шијаковиќ, Добри Трендафиловски-Добрин и Ристо Ристовски, тој е претставник на основоположничката генерација на наивата во Република Северна Македонија и истовремено најзначајниот  уметник воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општина Куманово објави јавен повик за прибирање предлог-проекти за организирање културни манифестации во за наредната година, соопштија денеска надлежните од секторот за култура. Loading… На повикот можат да аплицираат установи, здруженија, фондации и други правни лица кои имаат регистрирана дејност од областа на културата. Меѓу критериумите кои треба да гиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Вечерва во фоајето на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово со почеток во 18 часот, ќе се одржи промоција на романот „Лебед“ од роф. д-р Ана Стојаноска. Loading… Промотор на романот е проф.д-р Јелена Лужина, а настанот ќе биде проследен со музика на пијано од младиот талентиран музичар ЕрдиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Салонот на Уметничката галерија при НУ Музеј – Куманово, вечерва со почеток од 20:00 часот ќе биде отворена самостојна изложба на академскиот уметник Трајче Чатмов. Loading… Трајче Чатмов е роден во Скопје. Дипломирал на факултетот за ликовни уметности во класата на проф. Рубенс Корубин, магистрирал на истиот факултет подПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во фоајето на Центар за култура „Трајко Прокопиев“-Куманово, на 09.09.2022 година со почеток во 18 часот ќе се одржи промоција и презентација на книгата „Сакав да ти кажам“ од Лира Бојку. Loading… Книгата раскази ќе ја промовира Љатиф Мустафа, модератор  на настанот е Арѓира Елмази. Покрај убавата книжевност настанот ќеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот театар викендов премиерно ја играше претставата „Ковачи“ на сцената на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“. Loading… Станува збор за комедија според текстот на Алек Попов, а во режија на Деан Дамјановски. Целосната актерска екипа ја сочинуваат Антонио Димитриевски,  Кети Дончевска – Илиќ, Горан Илиќ, Нина Максимова, Жарко Јовановиќ,Прочитај повеќе