Регион

Сподели со своите пријатели

Бројот на жителите на Бугарија изнесувал 6.519.789 лица на 7 септември 2021 година, а од последниот попис во 2011 година е намален за 844.781 лице, односно за 11,5 отсто, покажуваат конечните податоци од 18-от попис на населението објавен денеска од страна на Националниот институт за статистика (НСИ). Loading… Од вкупнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српскиот претседател Александар Вучиќ, унгарскиот премиер Виктор Орбан и австрискиот канцелар Карл Нојхамер денеска се сретнаа во Будимпешта на трипартитниот самит посветен на политиката на мигрантите и заедничката акција против организираниот криминал и шверцот, како и енергетската ситуација. Loading… „Денеска разговаравме за сите важни и тешки прашања со кои сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Бугарија Румен Радев изјави дека Бугарија како најголем извозник на електрична енергија во регионот е подготвена да го зголеми извозот во Македонија. Loading… Тие се подготвени за тоа во согласност со правилата на европскиот енергетски пазар и бугарското законодавство, почитувајќи ги интересите на бугарските граѓани и компании, јавуваПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Десничарската партија ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија со 25,4 отсто од гласовите, покажуваат резултатите од 99 отсто од преброените гласачки ливчиња. Loading… Центристичката антикорупциска партија „Продолжуваме со промените“ е на второ место со 20,2 отсто од гласовите. Конечните официјални резултати, кои ќе вклучуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Босна и Херцеговина пред утрешните општи избори почна предизборен молк, кој ќе трае до затворање на избирачките места, утре во 19 часот. Loading… Се избираат членовите на Претседателството на БиХ, новите кантонални собранија, ентитетските парламенти, Парламентот на БиХ и членовите на Претседателството на БиХ. На избирачкиот список за општитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Србија денеска почна пописот на населението, кој требаше да се одржи минатата година, но беше одложен за годинава поради пандемијата на корона вирусот. Loading… За пописот се ангажирани околу 15.000 попишувачи кои ќе спроведат анкетен лист со граѓани на територијата на цела држава за следниот месец. Љиљана Ѓорѓевиќ одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Хрватска најостро ги осудува незаконските и лажни референдуми одржани во четири украински региони и најавената одлука за пристапување на тие региони кон Руската Федерација, соопшти во петокот хрватското Министерство за надворешни и европски работи. Loading… Хрватска ја осудува одлуката на Русија „да ги интегрира украинските региони Доњецк, Луганск, Херсон иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Просечната месечна бруто-плата во Црна Гора за август 2022 година изнесува 886 евра, додека просечната нето плата е 718 евра, објави Управата за статистика на Монстат. Loading… Просечната нето плата во август 2022 година номинално била за 0,6 отсто повисока од јули, додека во однос на истиот месец во 2021Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД сметаат дека ниту една земја не треба да ја проширува соработката со Русија додека таа ја продолжува својата агресивна војна против Украина, објави американскиот Стејт департмент во врска со одлуката на Министерството за надворешни работи на Србија да потпише план за консултации со Русија за следните две години. Loading…Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Празни ходници и само осум новороденчиња во лулките. Породилиште во бугарскиот град Габрово ви кажува се што треба да знаете за драстичниот пад на наталитетот во Бугарија. Loading… „Овде не останаа многу луѓе во репродуктивна возраст. Младите тргнаа во потрага по работа во големите градови и во странство“, изјави педијатаротПрочитај повеќе