Регион

Сподели со своите пријатели

Непознати напаѓачи го убиле водачот на локалната мафија во Скадар, Бардок Планај, познат и под прекарот „Кум“. 30 куршуми биле испукани кон неговиот „ровер“. Loading… Пред пукањето, Планај го следеле двајца напаѓачи, кои го фатиле на околу 150 метри од куќата во која живеел. Оружјето од кое пукале било пронајденоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Освен потврда за негативен ПЦР тест направен 72 часа пред патувањето, за сите оние кои до 22 февруари ќе пристигнат во Грција на било кој начин и од било која земја, задолжителен е седумдневен домашен карантин, согласно министерската одлука од надлежните министерства и одлуките на Агенцијата за цивилно воздухопловство, јавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кризниот штаб за борба против коронавирусот на седница на која е разгледана епидемиолошката состојба во Србија одлучи да нема ублажување на постојните мерки. Loading… Исто така, одлучено е граѓаните на Србија кои се целосно вакцинирани со вакцинините на Sinopharm, Pfizer и Спутник, како и оние граѓани кои примиле една дозаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во не така далечната 1999 година на денешен ден започна НАТО бомбардирањето врз тогашната Сојузна Република Југославија, по наредбата на генералниот секретар на Алијансата Хавиер Солана. Бомбардирањето заврши на 10 јуни 1999 година со усвојување на Резолуцијата 1244 за Косово на Советот за безбедност на Обединетите нации. Loading…    Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави денеска дека од утре до понеделник во државата се ќе биде затворено, освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи. Loading… По седницата на Кризниот штаб за борба со епидемијата на коронавирусот, Брнабиќ изјави дека нема да има полициски час. – Нема полициски час, немаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Единствената опција предложена од медицинскиот дел на Кризниот штаб е апсолутен локдаун, односно полициски час и забрана за контакти, бидејќи, според нив, тоа е најефикасен начин да се намали бројот на заразени за седум до 10 дена, рече покраинскиот Секретар за здравство Зоран Гојковиќ по седницата на кризниот штаб.. Loading…Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Утрово во центарот на Тирана е убиен 66-годишен маж, за кого медиумите наведуваат дека е познат нарко бос. Loading… Тој бил застрелан со пригушувач на звук, а според АБЦ Албанија, тоа е Бехар Суло Софија кој бил добро познат на полицијата по своите криминални активности. Тој бил уапсен пред неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска присуствувајќи на еден настан со делегација од Москва во Белград, доби интересно прашање, а даде уште поинтересен одговор. Loading… Новинар ја праша зошто донираат вакцини во регионот, кога сѐ уште не се вакцинирани сите граѓани во Србија. – Светот би бил многу подобро место акоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Босанскиот рапер Амар Хоџиќ, попознат под псевдонимот Буба Корели, бил приведен по вчерашното пукање во Сараево, потврди Министерството за внатрешни работи на Сараевскиот кантон (КС), пренесува РТВ. Loading… Портпаролот на МПС на КС, Мирза Хаџиабдиќ, за порталот Кликс изјави дека покрај Хоџиќ, приведен е и човек со иницијали О. Ц.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Пакрач уапсила 71-годишен маж, кој рано утрово фрлил експлозивна направа кон три лица, од кои двајца биле повредени. Loading… Според хрватските медиуми, повикувајќи се на неофицијални информации, 71-годишникот фрлил бомба кон тројца вработени во Хрватска електропривреда (ХЕП), кои дошле да му ја исклучат струјата. Според хрватскиот портал 24сата,Прочитај повеќе