Наука

white ice cliff

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 40 отсто од ледените полици на Антарктикот се намалени од 1997 година, а речиси половина „не покажуваат знаци на закрепнување“, според студијата што ја поврзува промената со климатскиот колапс. Loading… Ледените полици се наоѓаат на крајот на глечерите и го забавуваат нивниот проток во морето. Кога се намалуваат,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се надевам дека вакцините за рак наскоро ќе бидат ефективно користени како методи на индивидуална терапија, рече рускиот лидер. Loading… Рускиот претседател Владимир Путин најави лекови од новата генерација на Форумот за идни технологии во Москва. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руските научници се блиску до создавање вакцина противПрочитај повеќе

thermometer, summer, hot

Сподели со своите пријатели

Метеоролошката агенција на Обединетите нации потврдува дека температурата од 48,8 степени на Сицилија пред две години е највисоката температура досега забележана во Европа. Loading… Светската метеоролошка организација објави дека оваа температура на Сицилија е забележана на 11 август 2021 година, во време кога температурите во голем дел од Европа билеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Истражувачки тим од Јужна Каролина тврди дека можеби го пронашле авионот со кој летала Амелија Ерхарт кога исчезнала во јули 1937 година. Loading… Роботската компанија Deep Sea Vision (DSV) напиша во соопштението за печатот дека радарската слика што ја снимиле „во дел од Тихиот океан каде што нема познати урнатини“Прочитај повеќе

nuclear, atom, bomb

Сподели со своите пријатели

Руски научници развија нов симулатор со цел да ги обучат руските војници за сценарија со нуклеарни експлозии, јавуваат тамошните државни медиуми. Loading… Симулаторот, патентиран од научниците од Воената логистичка академија на генералот А. В. Хрулев, е дизајниран да ги подготви руските копнени сили за борбени мисии по нуклеарна експлозија. Тој,Прочитај повеќе

man surfing during daytime

Сподели со своите пријатели

Зголемувањето на нивото на морето поради климатските промени ќе ја чини Европа 872 милијарди евра до 2100 година. Loading… Најзагрозени области се делови од Италија, Франција, Холандија, Данска и балтичките земји, се вели во студијата објавена во научното списание Scientific Reports. Резултатите од студијата сугерираат дека е неопходно да сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Атомските научници го задржаа својот часовник на судниот ден на 90 секунди до полноќ, како и минатата година, наведувајќи ја загриженоста за можната употреба на нуклеарно оружје од страна на Русија во време на инвазијата на Украина, израелската војна против Газа и влошувањето на климатските промени како фактори кои гоПрочитај повеќе

traffic light sign underwater

Сподели со своите пријатели

Одредени земји беа погодени од ледениот бран, кој отиде до крајности во Скандинавија. Во Шведска се измерени минус 40 степени, додека САД ги опустоши невреме со дожд и снег, а на југот од земјата беснее торнадо. Loading… Сепак, според прогнозите на научниците, глобалното затоплување во 2023 година достигна 1,48 степениПрочитај повеќе

body of water under sky

Сподели со своите пријатели

Во период на интензивна климатска криза, неверојатно високите температури на океаните измерени во 2023 година придонесоа за „чудно време“ ширум светот, откриваат новите научни податоци. Loading… Океаните апсорбираат 90 отсто од топлината ослободена од емисиите на јаглерод од согорувањето на фосилните горива, што ги прави океаните најочигледен показател за глобалнотоПрочитај повеќе

Loading...
person holding syringe near container

Сподели со своите пријатели

Научниците открија сосема нова класа на антибиотици кои се чини дека убиваат една од трите бактерии за кои се смета дека претставуваат најголема закана за здравјето на луѓето поради нивната висока отпорност на лекови, пишува Гардијан. Loading… Зосурабалпин победи високо отпорни на лекови соеви на Acinetobacter baumannii (Crab) во моделиПрочитај повеќе