Економија

Сподели со своите пријатели

Кинескиот извоз драстично падна во мај, покажаа податоците на царината во средата, што ја одразува слабата странска побарувачка во услови на построга монетарна политика и висока инфлација во голем број развиени економии. Loading… Извозот е намален за 7,5 отсто во мај во однос на истиот месец лани, што е најсилноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец мај 2023 година. Loading… Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалува за 1,00 денар, а на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 0,50 денари по литар. Loading… Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува, а за 0,571 денари поветинува Мазутот М-1 НС, соопшти РегулатрорнатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На европските берзи во понеделник наутро претпазливо се тргува, со најголем раст на цените на акциите во нафтениот сектор, што е благодарение на растот на цените на „црното злато“. Loading… Индексот STOXX 600 на водечките европски акции во 9:30 часот порасна за 0,1 отсто. Истовремено, лондонскиот FTSE индекс зајакна заПрочитај повеќе

man writing on paper

Сподели со своите пријатели

Најмногу фирми во Македонија отворале Турците, а Бугарите го делат третото место со Германците и со Србите Loading… Во првиот квартал од годинава има 1.832 новоотворени компании, а од нив 277 имаат странски сопственик. Но, бидејќи една компанија може да има и повеќе сопственици, податоците покажуваат дека во овие 277Прочитај повеќе

white and brown concrete buildings near sea during daytime

Сподели со своите пријатели

На хартија Грција нема богати луѓе – само 27.000 граѓани пријавиле приходи над 100.000 евра, додека четворица од 10 живеат со 5.000 евра годишно, пишува „Катимерини“. Loading… Во трудот се наведува дека клучната работа е откривањето и правилното евидентирање на приходите, средствата и добивката, за да може поправедно да сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Цените на акциите пораснаа на азиските берзи во понеделникот, по растот на Волстрит, бидејќи инвеститорите се надеваат дека американската централна банка нема дополнително да ги зголеми каматните стапки во јуни. Loading… Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, беше во плус 0,3 отсто за околу 7 часа. Истовремено, јапонскиот индексПрочитај повеќе

three round gold-colored coins on 100 US dollar banknotes

Сподели со своите пријатели

На девизните пазари се зголеми вредноста на доларот во однос на кошничката валути, по минатонеделниот пад. Loading… Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,14 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,04 поени. Истовремено, курсотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георигиева, изјави дека проблемите на светската економија не можат да се сведуваат само на висока инфлација и бавен раст и предупреди дека на светот му претстојат уште неколку тешки години. Loading… Годинава се очекува светската економија да порасне за 2,8 отсто. МинататаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ербас очигледно е блиску до затворање на потенцијално рекорден договор за продажба на 500 авиони А320 на најголемиот индиски авиопревозник, ИндиГо, рекоа извори од авијациската индустрија. Loading… Европскиот производител на авиони, инаку главниот ривал на Боинг, се појави како фаворит за нарачката, изјавија извори на маргините на состанокот на воздухопловнатаПрочитај повеќе