Економија

Petition to File For Bankruptcy

Сподели со своите пријатели

Згасна и последната надеж на несолвентниот германски трговски синџир за продажба на спортска опрема McTrek за продолжување на бизнисот! Loading… Стечајниот администратор Тобијас Кампф потврди дека малопродажниот синџир ги затвора сите преостанати филијали. Вработените до неодамна се надеваа на пресврт и дека ќе се најде инвеститор, но наместо тоа беаПрочитај повеќе

a woman filling a car with gas at a gas station

Сподели со своите пријатели

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која горивата од полноќ поевтинуваат. Loading… Согласно одлуката за 1,5 денари поевтинуваат бензините, додека за половина денар се намалува цената на дизелот и екстра лесното масло за домаќинство. Од 14.5.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат: Моторен бензинПрочитај повеќе

blue solar panel boards

Сподели со своите пријатели

Минатата година рекордни 30 отсто од електричната енергија во светот се произведени од обновливи извори, објави центарот за енергетска аналитика „Ембер“ во последниот извештај од мај. Loading… Во извештајот се вели дека бројките за 2023 година доаѓаат од 80 земји кои претставуваат 92 отсто од глобалната побарувачка на енергија. СончеватаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата со Предлог- измени и дополнувања на Тарифата на премии за осигурување на сопствениците на моторни возила од одговорност за штети предизвикани на трети лица. Loading… Усвоените измени и дополнувања од страна на Владата, се по предлог на Комисијата за осигурувањеПрочитај повеќе

a woman filling a car with gas at a gas station

Сподели со своите пријатели

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 1,68%, кај дизелот намалувањето е за 2,026%, кај екстра лесното масло намалувањето е за 1,78% и кај мазутот зголемување е за 0,059%. Loading… Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги иПрочитај повеќе

Residential District in Belgrade at the River

Сподели со своите пријатели

Низ српските медиуми се шири вест за наводен проект предложен од Џаред Кушнер, зетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и Ричард Гренел, клучниот сојузник на Трамп. Loading… Планот вклучува уривање на оштетениот поранешен штаб на југословенската армија, кој досега беше неофицијален споменик на страдањата за време на бомбардирањето наПрочитај повеќе

Loading...
city skyline during night time

Сподели со своите пријатели

Русија и Иран успешно ги избегнуваат ефектите од санкциите користејќи ги местата за претовар во нивните соседни земји, пишува во анализата на Дојче веле. Loading… Во случајот со Русија, поранешните советски републики во Централна Азија играат клучна улога во избегнувањето на санкциите со набавка на производи од Запад кои потоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граѓаните на Македонија ќе плаќаат поскапа регистрација на возилата, откако порасна цената на полисата за осигурување. Loading… Полисата за автоодговорност или за осигурување е поскапена за 15,4 отсто, пишува Сител. Така наместо досегашните 5. 453 денари за полиса за осигурување за 44 до 55 киловатно возило, сега треба да сеПрочитај повеќе

pile of grocery items

Сподели со своите пријатели

Најмогу работници бараат маркетите во земјава. Тие во моментот се најголеми огласувачи на повици за вработување. Loading… Овој податок е само уште еден во низата кој покажува дека трговијата царува во Македонија. А, тоа пак е уште еден факт кој укажува дека нема напредок за македонската економија бидејќи трговијата не генерира економскиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Цените во Грција во 2024 година се малку повисоки од минатата година, а Грција Инфо дава голем ценовник за сето она на што туристите трошат пари за подготовка за одмор. Loading… Цените во Грција во 2024 година го следат трендот во Европа и, како и во сите други земји, иПрочитај повеќе