Атлетика

Сподели со своите пријатели

Атлетичарите од Атлетски клуб Куманово беа дел од репрезентацијата на Македонија и успешно ја претставуваа на Европското екипно првенство кое се одржа во Кипар и се вратија со неколку лични рекорди. Loading…     Матеја Ефремовска настапи во 3 дисципни, односно во фрлање диск, фрлање копје и фрлање кладиво.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Уличната трка и годинава ќе биде организирана како спортска традиција на Куманово, а е во рамките на програмата за одбележување на 500-годишнината на градот. Loading… Организатори на манифестацијата се Атлетски клуб „Куманово“, заедно со Атлетската Федерација на РСМ и Општинскиот сојуз на спортови. Но, годинава за прв пат ќе имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На кошаркарскиот турнир од 1946 година во Куманово бил постигнат најмалиот резултат во аналите на овој спорт. Актери на овој меч биле екипите на Куманово и Скопје, а крајниот резултат бил 6:5 за Куманово. Loading… 10 интересни факти за Куманово кои не сте ги знаеле (Прв дел) Првиот женски спортскиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Атлетичарите на ООУ „Крсте Мисирков“ од Куманово успешно ја промовираа Македонија на Училишното светско првенство во атлетика кое годинава се одржува во Сплит, Хрватска. Loading… Првиот ден учениците настапија во неколку дисциплини меѓу кои фрлање ѓуле од пет килограми, скок во далечина, спринтерски трки на 200 и 400 метри, 300Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ученици од основното училиште Крсте Мисирков наредната недела ќе се натпреваруваат на екипно училишно светско првенство во атлетика, кое ќе се одржи во Спилит, Хрватска. Натпреварите започнуваат од 13-ти а ќе траат до 19-ти мај. Loading… -Како единствени претставници на нашата општина и нашата држава ќе се обидеме гордо даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Атлетскиот клуб Куманово по петти пат е прогласен за најдобар атлетски клуб во Република Македонија, а освен тоа овој спортски колектив ги има најдобриот младинец и најдобриот тренер во државата. Loading… Признание за најдобар атлетичар во младинска категорија, Атлетската федерација на Македонија му додели на Милан Вељковиќ, додека Филип КолевскиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во организација на Сојуз на спортови на град Куманово и Атлетска федерација на Македонија утре со почеток во 11 часот ќе се одржи атлетскиот митинг „11 Октомври“ утре во Куманово. Програмата ќе опфати ученици од основните училишта, натпревари за атлетичари и атлетичари во повеќе дисциплини, рекреативни трки и фамилијарната штафета, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На Младинскиот куп во Атлетика кој викендов се одржа во Скопје, Атлетскиот клуб Куманово повторно прикажа целосна доминација врз останатите клубови од државата. Машката конкуренција го освои првото место, додека женскиот дел не успеа да брилира доволно. Сепак збирно со сениорските категории, клубот на крајот на оваа година повторно ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Атлетскиот клуб Куманово убедливо е најдобар на Сениорскиот куп каде настапија и во машка и во женска конкуренција. Претходно учествуваа и на сите девет натпреварувања на Атлетската федерација каде исто така остварија врвни резултати. Учество зедоа и на меѓународни натпреварувања. Не верував дека ќе успееме пак да бидеме најдобри, велиПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Атлетската патека во Куманово денеска беше домаќин на Државното првенство во атлетика за околу 300 ученици 15 градови, односно 30 основни училишта од цела Македонија.   Loading…   Организатор на настанот е Федерација на училишни спортови на Македонија преку општинскиот сојуз на спортови Атлетскта федерација, а со техничка асистенција наПрочитај повеќе