Skip to content

ЛОКАЛНО

Максим Димитриевски: Завршена е новата фасада во СОУ Перо Наков, го враќаме сјајот на училиштата во Куманово

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски денеска информираше дека е завршено поставувањето на нова енергетско-ефикасна фасада на матичниот училишен објект на СОУ „Перо Наков”, како и замената на старите прозорци со нови енергетско ефикасни ПВЦ прозорци на објектот.  Во училиштето во моментот настава посетуваат над 800 ученици, а почетоците на

Изложба на Трајче Чатмов во Куманово

Во Салонот на Уметничката галерија при НУ Музеј – Куманово, вечерва со почеток од 20:00 часот ќе биде отворена самостојна изложба на академскиот уметник Трајче Чатмов. Loading… Трајче Чатмов е роден во Скопје. Дипломирал на факултетот за ликовни уметности во класата на проф. Рубенс Корубин, магистрирал на истиот факултет под

Приведени кумановци поради оштетување полициско возило и агресивно однесување

Две лица од Куманово биле приведени вчера откако едниот се однесувал агресивно и попречувал полициски службеници на должност, а вториот оштетил полициско возило. Loading… – На 13.09.2022, полициски службеници од СВР Куманово ги привеле и извршиле службен разговор со И.Р.(45) и С.Р.(48), двајцата од Куманово, информираат од Секторот за внатрешни

Центарот за социјална работа Куманово започна прием на барања за образовен додаток

Јавната Установа Меѓуопштински Центар за социјална работа Куманово информира дека започна со  прием на барања за остварување на правото на додаток за образование за учебната 2022/2023 година (за ученици во основно и во средно образование). Loading… Правото на додаток за образование го остварува мајката на детето-редовен ученик во основно и/или

СПОРТ

Се одржа втората Ендуро трка во Општина Старо Нагоричане (ФОТО)

Во Oпштина Старо Нагоричане изминатиот викенд беше организирана втората ендуро трка од Македонскиот шампионат на кој учествуваа 20 натпреварувачи. Loading… Трката беше организирана од мото

СВЕТ

Швајцарија го укина договорот за визно олеснување за Русите

Швајцарската влада одлучи целосно да го суспендира договорот за визно олеснување за граѓаните на Русија. Loading… Така, швајцарските визни правила за Русите се изедначени со

ЛУД СВЕТ

Ова е најбизарниот обичај на првата брачна ноќ

Човекот останал ужаснат и збунет откако дознал за бизарниот ритуал на неговата прва брачна ноќ. Имено, неговата идна сопруга изјави дека нејзиното семејство сака да биде дел од неа. Loading… Поточно, кога младенците прво го конзумираат бракот првата брачна ноќ, семејството на невестата чека пред вратата од спалната соба, а

Како една девојка им соопштила на родителите дека е стриптизета (ВИДЕО)

Видеото, кое веќе има четири милиони прегледи, го покажува моментот кога една девојка им кажува на родителите дека е стриптизета! Loading… „Мамо, тато, имам нешто да ви кажам. Тоа е тајна, и не сакам да се грижите или вознемирувате. Оваа тајна се однесува на мојот живот, не влијае негативно на

За откривање на полот на бебето ангажирале полуголи танчерки (ВИДЕО)

Во последните години се повеќе парови се одлучуваат да направат мини-спектакл од откривање на полот на детето. Loading… За некои не е доволно да отворат плик на кој пишува полот на нероденото бебе или да ја дознаат оваа информација од лекар, туку смислуваат нови начини да го направат тоа што

НИЗ ИСТОРИЈАТА

Како изгледал повикот за регрутирање во некогашната ЈНА?

Југословенската народна армија, ЈНА била вооружена сила на поранешна ФНРЈ, подоцна СФРЈ. Во своето време, се сметала за четврта по големина војска во Европа, и за добро вооружена и обучена воена сила. Loading… Формирана е од антифашистичките сили на Југославија во текот на Втората светска војна, и била под контрола

1961 ГОДИНА: Тито бил во Куманово на 10 минути, а го поздравиле над 10.000 граѓани (ФОТО)

Пред 40 години почина претседателот на СФРЈ Јосип Броз Титот, па во таа чест се навраќаме на една негова кратка посета на Куманово, од чии граѓани бил обожаван, впрочем, како и од поголемиот дел од некогашните Југословени. Loading… Во знак на сеќавање за, според некои, едно многу поубаво време… Во

Како се одблежувал Први мај во Куманово пред eден век?

Повеќе знајачјни датуми ја одбележуваат историјата на Куманово. Повеќе датуми се втемелиле во растежот на градот кој одсекогаш отворено се спротивставувал на сите насилства. Се враќаме во годините пред војната. Ги прелистуваме страниците на историјата на Куманово. Овој пат не интересира прославата на Први мај. Loading… Се враќаме некаде во

 

Услови за преземање содржини

Надворешните линкови преку маркетинг платформата MGID се одговорност на самиот огласувач, и порталот Кумановски Муабети не сноси никаква одговорност за пласираните информации.