Skip to content

ЛОКАЛНО

На Табановце приведен скопјанец, кај него пронајдени над илјада различни видови монети (ФОТО)

Педесет и едногодишен скопјанец бил приведен на Табановце откако граничните служби кај него откриле над илјада различни видови монети. Loading… – На 31.03.2023 во 14.30 часот на ГП Табановце, при влез во државата, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи Север – Полициска станица Табановце е лишен од слобода

Матурант од Куманово уапсен поради дилање дрога, ОЈО бара притвор

Осумнаесетгодишник од Куманово, ученик во четврта година во средно училиште е осомничен дека продавал марихуана. Loading… Полицијата дома му пронашла 171,72 грама марихуана. – Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице на возраст од 18 години за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело

Над 30.000 евра пронајдени кај Турчин на Табановце

Над 30.000 евра пронашле граничните служби на ГП Табановце кај турски државјанин кој се обидел да влезе во Македонија. Loading… – На 31.03.2023 на Граничен премин Табановце од страна на полициски службеници од Полициска станица Табановце е извршен преглед на патничко возило „порше кајен“ со романски национални ознаки, управувано од

Едно кумановско село е целосно празно, Черкезе и Романовце со најмногу жители

Кумановски Муабети направи анализа на бројот на жители во сите села во Куманово достапи од податоци на Пописот направен во 2021 година. Loading… Селото Д’лга, кое се наоѓа во најјужниот дел на Куманово е целосно ненаселено, покажуваат податоците од пописот спроведен во 2021 година. Попишувачите на Државниот завод за статистика

Бидете во тек!

Доколку сакате да ги добивате сите вести од Куманово бесплатно на вашата мејл адреса пополнетете го полето.

Вестите ги добивате еднаш дневно точно во 19 часот.

СПОРТ

(ГАЛЕРИЈА) Ракометарките на Куманово нерешено против Ѓорче Петров

Ракометарките на Кумаово нерешено го завршија третиот плеј оф натпревар оваа сезона откако на домашен терен денеска ги одмерија силите со лидерот на табелата Ѓорче

СВЕТ

Русија ќе ја информира Америка за ракетни тестови

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков денеска изјави дека Москва ќе продолжи да ја информира Америка за тестови на интерконтинентални или подводни балистички ракети

ЛУД СВЕТ

Му се заглавила чаша во анус: Три дена се обидувал да ја извади па завршил во болница

Непалец дошол во итната медицинска помош по три дена неподносливи болки. Loading… Тој признал дека ја вметнал чашата во анусот додека бил пијан поради сексуално задоволство, пишува сторијата на New York Post првично објавена од Journal of Nepal Medical Center. Два дена не можел да има нужда, но, како што

digital print, truck driver, kilometers

Положила возачки испит по 960 обиди; „Постојано се враќаше“

Јужнокорејката Ча Са-Сун стана вирален хит кога беше откриено колку е упорна во полагањето на возачки испит. Loading… Како што пишува Дејли Мејл, Ча потрошила дури 11.000 фунти на полагање, а конечно успеала да ја добие лиценцата – по 960 пат, по 15 години. Ча за прв пат полагала писмен

За време на полетувањето патник ја отворил вратата на авионот и скокнал надвор

Патник на „Делта ерлајнс“ бил уапсен откако отворил една од вратите на авионот и се лизнал на тобоганот за итен излез додека авионот се подготвувал да полета од Лос Анџелес за Сиетл, јавува Си-Ен-Ен. Loading… Инцидентот на летот 1714 на Делта се случил околу 10:40 часот по локално време во

НИЗ ИСТОРИЈАТА

Жени херои од Куманово

Во чест на Меѓународниот ден на жената – Осми Март, денеска ве потсетуваме на најпознатите жени херои на Народно ослободителната борба во Куманово. Loading… Оние кои рамо до рамо со мажите се бореле за нашата слобода. Фетка, Нада Михајловска, Царевка Виличиќ, Магдалена Антова и Вера Которка се само дел од

Како Христијан Тодоровски го добил токму прекарот Карпош?

Денес сите го знаат прославнеиот јунак на македонскиот народ кој во 1689 година користејќи ги успесите на австриската војска која преку Шумадија и Косово наближувала кон Скопје, ги разбунтува катовските рудари и селанската сиромаштија против турските феудалци и бегови и макар за кратко време го ослободиле кратовскиот и кумановскиот крај.

Како била дочекана Новата 1962 година во Куманово? (ФОТО)

Весела новогодишна ноќ. Вечерва во градот се прелива во светлина и празничка облека. Сите хотели и фабрички ресторани свечено декорирани ги пречекаа трудбениците за да им пружат што попријатна ноќ. Loading… Во хотелот „Кристал“ е интимно. Луѓето се весели, насемани, радосни. Се пее и танцува. Се се радува. Се редат

 

Услови за преземање содржини

Надворешните линкови преку маркетинг платформата MGID се одговорност на самиот огласувач, и порталот Кумановски Муабети не сноси никаква одговорност за пласираните информации.