Занимливости

Сподели со своите пријатели

Научниците од Универзитетот на Вермонт открија дека конзумирањето на црвени лути пиперки може да ја намали смртноста, соопшти УПИ. Специјалистите констатирале 13-процентно намалување на вкупната смртност, особено како последица на срцев удар и мозочен удар кај луѓето кои редовно јаделе црвени лути пиперки. Loading… Претходното истражување од 2015 година воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

1505.- Умрел рускиот владетел Иван III Васиљевич, наречен „Иван Велики“, кој ја направил Русија многу моќна. Во 1480 година ја ослободил Русија од монголските власти. Настојувал да ја зајакне централната власт. Ја почнал изградбата на камени кули, како и палатата Кремљ во Москва. 1553.- Мигел Сервето, шпански лекар и теолог бил запален. ТојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Преподобна мајка и чудотворка Параскева Култот кон света Петка кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести, поради што народот ја нарекува уште и мајка Параскева. Многу лековити извори се поврзани со нејзиното име и се наречени Петочни води.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Јошихиде Суга денеска претстави план според кој земјата до 2050 година треба да ја постигне целта за нула емисии на штетни гасови кои се одговорни за глобалното затоплување. Претходната јапонска Влада постави цел да ги намали емисиите на штетни гасови за 80 проценти до 2050 година. Loading… – Треба да го смениме нашиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На површината на Месечината е пронајдена вода за првпат со помош на телескопот Софиа, објави администраторот на НАСА, Џим Бриденстајн на својот профил на Твитер. Тој напиша дека сè уште не е познато дали може да се користи како ресурс. Loading… Деталите за откритието ќе бидат објавени на прес-конференција што ќе се одржи наскоро. Јасмина Тасевска

Сподели со своите пријатели

Вакцината против коронавирусот на универзитетот Оксфорд и компанијата АстраЗенека дава резултати кај постари и помлади лица покажаа најновите истражувања објавени денеска. Британскиот производител на лекови АстраЗенека, кој учествува во развојот на вакцината, објави дека ова откритие може да ја „смени играта“ во борбата против коронавирусот. Loading… – Охрабрувачки е даПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Постојат такви несреќи за кои би се рекло дека се дар од небото (барем што се однесува до оние што гледаат). Овде имаме еден таков случај. Loading… Манекенката одеше по пистата, а високите потпетици и долгите фустани, се чини, понекогаш не се најдобрата комбинација. Нејзиниот задник блесна пред посетителите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првата употреба лулашка за јога тргна наопаку, но девојчето сепак објави видео и ги насмеа луѓето ширум светот. Сè мирисаше на катастрофа од првата секунда. Прво се бореше со ставање на нозете во лулашката, признавајќи дека тоа и ја запрело циркулацијата, а потоа се осмели да се сврти држејќи сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден маж го пренесуваше сопственото самоубиство во живо на Фејсбук пред неговите преплашени пријатели кои безуспешно се обидоа да го спасат. Вознемирувачкото видео за самоубиството на Рони Мекнат стана вирално на социјалните мрежи откако беше споделено илјадници пати – предизвикувајќи лавина бес против најголемите глобални социјални мрежи што не сторилеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Видрото стана вирално на Твитер неколку месеци откако беше објавен на ТикТок. Во пресрет на Ноќта на вештерките, видеото, чиј застрашувачки крај изненади многумина, стана хит на Твитер, а многумина признаа дека биле исплашени иако биле подготвени за нападот. Loading… Видеото првично беше објавено во мај на „ТикТок“ и досегаПрочитај повеќе