Занимливости

body of water

Сподели со своите пријатели

Новата научна студија покажа екстремно негативни ефекти од топењето на мразот на Антарктикот, меѓу кои е и потенцијалното ладење кое би ја погодило Европа. Loading… Според оваа студија на тим експерти од Австралија, топењето на мразот на Антарктикот ги забавува струите во длабоките води, кои носат витални работи како кислород,Прочитај повеќе

woman wearing brown jacket with fringe holding hat during daytime

Сподели со своите пријатели

ОВЕН Loading… Работа: Толку сакате да остварите соработка, што сте наклонети да ги подобрите бројките, но и да претерате во ветувањата. Љубов: Презадоволни сте од врската. Имате силно чувство дека долго ќе трае. Здравје: Внимавајте на дишните органи. БИК Работа: Што се однесува до работата, се се одвива вообичаено. ПроблемитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Не за џабе велат дека мачката има девет животи. Мачката Хан беше извлечена од урнатините 49 дена по разорните земјотреси во Турција. Loading… Сопственичката на мачката Нида Дина (36) изјавила дека секој ден одела по урнатините на нејзината зграда во градот Кахраманмарас, барајќи го саканиот миленик. „Зградата ни беше оштетенаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Политиката на едно дете која со децении се спроведува во Кина доведе до намалување на женската популација, а забележително намалување на бројот на бракови. Loading… Младоженците сега треба да платат за обичајот за купување невеста, на кој се повеќе луѓе се спротивставуваат. Во градот Даиѓап неодамна се одржа настан заПрочитај повеќе

A space satellite hovering above the coastline

Сподели со своите пријатели

Израел денеска лансираше нова верзија на својот шпионски сателит Офек и рече дека ќе го подобри висококвалитетното надгледување на военото разузнавање, пренесува Ројтерс. Loading… Ofek-13, произведен од Israel Aerospace Industries (IAI), е последниот во серијата домашни сателити кои првпат беа лансирани во 1988 година. Беше лансиран со ракета Шавит надПрочитај повеќе

brown concrete building near body of water during daytime

Сподели со своите пријатели

Сите знаеме дека за вкусовите не треба да се разговара, вклучително и оние на туристите и патниците. Меѓутоа, кога ќе се соберат поединечните оценки, се доаѓа до конечната. Loading… Аналитичарите на податоци во Stasher проучувале 99 глобални туристички атракции, земајќи ги предвид прегледите на Google, оддалеченоста од најблискиот меѓународен аеродром,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Арло е ирски волк, кој припаѓа на една од најголемите раси во светот, а неговата сопственичка Клаудија на својот профил на ТикТок објавува како изгледа животот со големо куче. Loading…   @bruhpuppy #irishwolfhoundpuppy #irishwolfhound #giantbreed #wolfhoundpuppy #wolfhound #bigdog #giantdog #dog ♬ original sound – Mani_TMI😝   Клаудија сподели во еднаПрочитај повеќе

assorted-color houses

Сподели со своите пријатели

Жителите на Гренланд се префрлија на летно сметање на времето, но кога ќе дојде есен тие нема да ги вратат стрелките ниту еден час назад. Loading… Додека Стариот континент и Северна Америка продолжуваат да дебатираат дали да вежбаат две смени годишно, Гренланд, огромна полуавтономна данска територија, одлучи засекогаш да останеПрочитај повеќе

person holding white printer paper

Сподели со своите пријатели

Објавен е списокот на европски земји чии жители најмногу веруваат во Бога. Loading… Листата ја објави Инстаграм профилот Landgeist, а според истражувањето спроведено од Истражувачкиот центар Пју. Истражувачкиот центар Пју редовно спроведува истражувања на јавното мислење во земјите како дел од неговото тековно истражување за ставовите и вредностите. За времеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Поларната светлина, предизвикана од експлозивни сончеви дамки и соларни бури, оваа година е многу повидлива во Австралија и Нов Зеланд отколку во претходните години, привлекувајќи ги ловците на овој природен феномен кои возат со часови низ ноќта за да ја снимат идеалната снимка на поларната светлина. Loading… – Во последнитеПрочитај повеќе