За наше Куманово

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на здружението „За наше Куманово“ Стефан Петковски денеска на прес конференција ги отфрли тврдењата на ОО на СДСМ дека градоначалникот Максим Димитриевски врши притисок при избор на директори на основни училишта во Куманово. Loading… Вчера портпаролот на СДСМ Куманово, Александар Митрички рече дека градоначалникот не сакал да ја потпишеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членовите на Здружението „За наше Куманово” денеска одржаа еко акција на локалитетот „Сателит“, на влезот во населбата Карпош. Loading…     Еколошката акција, во која се вклучи и кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски, како што велат од здружението, има цел да ја подигне еколошката свест на граѓаните.     – АкцијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бетим Хајдари од денеска официјално не е член на Советот на Општина Куманово откако едногласно беше прифатена неговата оставка. Loading… Хајдари поднел оставка поради вработување на друго место, а беше дел од советничката група на здружението на граѓани „За наше Куманово“. На неговото место треба да дојде советник од листатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Здружението на граѓани „За наше Куманово“ вчера одржало седница на Извршен одбор на кој донеле заклучок дека се против измени на законите за матични книги и за родова еднаквост. Loading… Нивното соопштение ви го пренесуваме интегрално: „Здружението За НАШЕ КУМАНОВО делува и функционира во духот на традиционалните општествени норми соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Под слоганот „Дарувај крв, спаси живот” здружението на граѓани „За наше Куманово“ утре организира крводарителска акција по повод Светскиот ден на крводарителството. Loading… Крводарителската акција ќе се реализира на 14 јуни (среда) во просториите на кружна сала на поранешен комитет, во периодот од 10:00 до 16:00 часот. – Акцијата јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По повод 25 мај, роденден на претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито и поранешен Ден на младоста, членови на здружението „За наше Куманово“ положија свежо цвеќе пред бистата на Тито во Куманово. Loading…     Претседателот Даниел Стојчевски и портпаролот на Здружението „За Наше Куманово” – Стефан Петковски положија цвеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членовите на здружението „За наше Куманово“ денеска организираа еколошка акција за чистење на локацијата Менкова колиба. Loading…     – Водени од мотото „Природата е наш дом, да ја заштитиме”, членовите на здружението „За наше Куманово” денеска организираа еколошка акција на локацијата „Менкова колиба”, информираат од здружението.     ЦелтаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Здружението „За наше Куманово“ денеска излезе со реакција на обвинувањата на Локалниот огранок на Левица од Куманово од каде дојдоа обвинувања дека нема оправданост за новите вработувања кои Советот ги изгласа за Јавното претпријатие „Водовод“. Loading… Реакцијата на здружението „За наше Куманово“ ја пренесуваме интегрално: Додека советникот од политичката партијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членовите на Клубот на жени и Клубот на млади при здружението „За наше Куманово“ викендов организираа акција за пошумување. Loading…     На локалитетот Студена вода во Куманово беа засадени повеќе садници од различен тип, а како што информираат од здружението, со цел разеленување на овој дел од градот.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актуелниот градоначалник на општина Куманово и идејниот творец на граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ Максим Димитриевски потенцираше дека кога и да се случат следните парламентарни избори ова здружение ќе издвојува убедлива победа. Loading… „Кога и да се изборите, иницијативата „За наше Куманово“ дотогаш ќе се трансформира во државна иницијатива, далиПрочитај повеќе