Вагнер продолжува со регрутирање: Еве кој е на чело на организацијата сега!

Сподели со своите пријатели

Руската платеничка група Вагнер, наводно, продолжила да регрутира војници во руските градови Перм и Новосибирск, објавија локалните медиуми.

Loading...

Синот на починатиот основач на Вагнер, Евгениј Пригожин, Павел Пригожин, продолжи да ја води групата.

На својот врв, Вагнер имаше десетици илјади луѓе, меѓу кои имаше осуденици, 50.000 од нив, на кои им беше понудена слобода доколку ги преживеат конфликтите во Украина, доброволци и поранешни припадници на специјалните сили.

Пригожин и неговите најблиски луѓе загинаа кога од засега непознати причини се урна приватниот авион со кој летаа од Москва за Санкт Петербург.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.