Џорџ Буш: Пригожин еднаш ме послужи вечера, преживеав

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш откри дека еднаш во Санкт Петербург вечера му послужил Евгениј Пригожин, водачот на Вагнер кој загина во авионска несреќа минатиот месец.

Loading...

Говорејќи преку видео врска на конференцијата за Европската стратегија на Јалта во Киев овој викенд, Буш беше прашан за неодамнешната смрт на Пригожин.

„Она што ме шокираше е тоа што пред некој ден видов слика од самитот на Г8 во Санкт Петербург каде Пригожин беше момчето што ме послужуваше со храна“, рече поранешниот американски претседател и додаде:

„Тој беше готвач. Единствено што знам е дека преживеав“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Отруена сопругата на шефот на украинското разузнавање?

Ова се слики од средбата во 2006 година на кои во позадина се гледа Пригожин, пишува Киев пост, додавајќи дека тоа не е нивна прва средба.

Пригожин е и на фотографиите од 2022 година.

 

Loading...

 

Пред да стане познат ширум светот како шеф на една од најозлогласените светски платенички групи, Пригожин бил вклучен во бизнисот со храна и често обезбедувал кетеринг за настани организирани од рускиот претседател Владимир Путин. Затоа го добил името „готвач на Путин“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чешкиот претседател ги критикуваше сојузниците во НАТО поради Украина

Буш на конференцијата рече и дека инвазијата на Украина не е последниот чекор за Путин.

„Тој сака голема империја и сега е време да го запреме. Мислам дека тој денес е помоќен отколку кога бев претседател. Тој не се плаши да ја искористи моќта за да влијае на својата иднина, но загриза малку поголемо парче месо отколку што може да соџвака“, додаде Буш.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.