Бразилците сакаа да ја истражат смртта на Пригожин, Русите одбија

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот центар за истражување и спречување на авионски несреќи (ЦЕНИПА) побара од Русија да учествува во истрагата за несреќата во која загина шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин. Сепак, многу брзо Кремљ го одби барањето.

Loading...

Имено, авионот со Пригожин и голем број високи функционери на Вагнер е произведен во Бразил, а властите во оваа земја, во согласност со меѓународните правила, побарале од Русија да ја разгледа опцијата за меѓународна истрага во која истражителите од оваа јужноамериканска би учествувале.

Сепак, Руската Федерација го отфрли ова барање од Бразил и соопшти дека истрагата нема да продолжи на вообичаен начин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кремљ: Ги следиме случувањата во Словачка по изборите

„Русија ја информираше бразилската истражна агенција дека нема да го истражува падот на авионот од бразилско производство според меѓународните правила“, објави ЦЕНИПА.

Иако руските власти не беа обврзани да се согласат со барањето на Бразил, многу истражители сметаат дека тоа требало да го направат, особено ако се земе предвид фактот дека Соединетите Американски Држави и другите западни влади сметаат дека Кремљ стои зад соборувањето на Авионот на Пригожин.

Американскиот советник за воздухопловна безбедност и поранешен истражител Џон Кокс изјави дека Русите ќе спроведат внатрешна истрага, но дека тоа не е најдоброто решение.

„Мислам дека тоа е многу тажно и ќе и наштети на транспарентноста на истрагата за Русија“, рече Кокс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Бугарија од вечерва се забранува влез на автомобили со руски таблички

Иследникот Џеф Џузети, во изјава за Ројтерс, исто така нагласи дека Русија треба да го прифати барањето на Бразил.

Loading...

„Ако не прифатат, тогаш тоа е сигурен знак дека истрагата нема да биде транспарентна“, рече тој.