Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Сподели со своите пријатели

Според Институтот за проучување на војната (ISW), Павел Пригожин (25), син на поранешниот водач на Вагнер, Евгениј Пригожин, сака да ја преземе оваа платеничка група.

Loading...

Павел Пригожин преговара со руската национална гарда, Росгвардија, за повторно вклучување на Вагнерците во борбата во Украина, известува ISW, повикувајќи се на профилот на Телеграм поврзан со групата.

Овој потег би понудил алтернативен лидер Андреј Трошев, кој потпиша договор со Министерството за одбрана и беше јавно прифатен од рускиот претседател Владимир Путин, кој се сретна со него минатата недела, пишува SkyNews.

Ова укажува дека „некои вработени во Вагнер се заинтересирани да се соберат околу алтернатива на Кремљ и Трошев поврзан со Пригожин“, наведува Институтот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ВИСТИНСКИ ЛУКСУЗ: Ова е автомобилот што Путин му го подари на Ким Џонг Ун (ФОТО)

Институтот цитираше извор од Вагнер кој известува дека преговорите меѓу Павел Пригожин и Националната гарда вклучувале паравоена група која би го задржала своето име, симболи, идеологија, команданти и управување.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.