Евгениј Пригожин (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Американската влада сака да ја прогласи руската приватна армија Вагнер како транснационална криминална организација, изјави во петокот портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби. Loading… Класификацијата ќе им овозможи на САД и другите земји да ги ограничат меѓународните операции на платеничката група и нејзината меѓународна мрежа на поддржувачи. АмериканскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската паравоена група „Вагнер“ вчера демантираше дека регрутира српски државјани да се борат во Украина, еден ден откако активисти поднесоа кривична пријава против организацијата во Белград. Loading… Меѓу лицата наведени во кривичната пријава се и рускиот амбасадор во Србија Александар Бочан-Харченко и Александар Вулин, директор на БИА на Србија, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ја критикуваше забраната руските војници да носат брада, а истото го кажа и шефот на платениците од Вагнер, Евгениј Пригожин, пишува Ројтерс. Loading… Во интервју за новинската страница на РБЦ во средата, Виктор Соболев, пензиониран генерал-полковник и пратеник во рускиот парламент, ја бранеше забраната за носењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се чини дека тензиите меѓу Кремљ и приватната воена платеничка група Вагнер, предводена од сојузникот на Путин, Евгениј Пригожин, продолжуваат. Loading… Шефот на Вагнер, кој се повеќе е во очите на јавноста поради активностите на Вагнер на украинскиот фронт, ја нападна администрацијата на Владимир Путин затоа што не го блокирашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на руската приватна паравоена организација „Вагнер“ Евгениј Пригожин денеска соопшти дека војник на француската легија на странци, Евгениј Кулик, е пронајден мртов во источна Украина, во самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР). Loading… „Колегите од француската легија на странци побараа да го најдеме Евгениј Кулик“, напиша Пригожин на Телеграм иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новинска агенција во сопственост на шефот на групата Вагнер го коментираше Андреј Медведев, наводниот поранешен командант на групата Вагнер. Тој побегнал од бојното поле, илегално влегол во Норвешка и побарал азил во таа земја. Моментално се наоѓа во Осло. Loading… Во интервју за Gulagu.net, Медведев рече дека е подготвен даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија назначи нов командант, еден ден откако озлогласената платеничка група Вагнер објави дека го освоила рударскиот град Соледар во источна Украина. Loading… Фотографија со војниците објави и шефот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, кој тврди дека тие се во градот на солта, недалеку од Бахмут, каде што се водат жестокиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската платеничка група Вагнер тврди дека неговите сили го завршиле преземањето на украинскиот град Соледар, што, доколку се потврди, ќе го одбележи првиот голем успех на Москва на бојното поле од минатото лето. Loading… „Единиците на Вагнер ја зедоа под контрола целата територија на Соледар“, рече Евгениј ПригожинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евгениј Пригожин стана познат како „готвачот на Путин“. Сега тој е првенствено поврзан со платеници на компанијата Вагнер кои се борат на страната на Кремљ во Украина. Loading… Некои тврдат дека овој поранешен претприемач има претседателски амбиции. Во пресрет на почетокот на новата воена година во Украина, Евгениј Пригожин, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Центарот за известување за организиран криминал и корупција (OCCRP) го прогласи основачот на PMC Wagner, Евгениј Пригожин за „Личност на годината“ во номинацијата „Организиран криминал и корупција“, според нивната веб-страница. Loading… „Евгениј Пригожин оваа година стана жив симбол на најстрашните руски феномени. Валкани пари, примитивно насилство, цинизам и неказнивост дуриПрочитај повеќе