WSJ: Атентатот на сопственикот на Вагнер го наредил Патрушев – десната рака на Путин

Сподели со своите пријатели

Драматичната смрт на водачот на Вагнер, Евгениј Пригожин во авионска несреќа, ја наредил шефот на Советот за безбедност Николај Патрушев, близок соработник на претседателот Владимир Путин и поранешен шпион, објави во петокот The Wall Street Journal, цитирајќи ги западните разузнавачки агенции и руски разузнавач, објави „Москва тајмс“ (The Moscow Times).

Loading...

Кремљ негираше дека има улога во смртта на Пригожин и остатокот од раководството на Вагнер кон крајот на август, сугерирајќи дека авионот се урнал откако рачна граната експлодирала во авионот.

Патрушев го предупредил Путин за Пригожин, бидејќи поранешниот осуденик станувал се повеќе отворен против руското воено раководство и неговото водење на војната во Украина, пишува „Москва тајмс“ „Волстрит журнал“.

Но, овие предупредувања не се послушале бидејќи Вагнер бил успешен на бојното поле.

Путин го сфатил проблемот кога Пригожин му се јавил да се пожали на недостигот на залихи на Вагнер на бојното поле, изјави поранешен руски разузнавач за The Wall Street Journal.

Патрушев бил присутен на повикот и го искористил за да го оправда отказот на Пригожин.

Налутен од плановите за инкорпорирање на групата Вагнер во руското Министерство за одбрана, Пригожин нареди бунт против министерот за одбрана Сергеј Шојгу и началникот на армијата Валериј Герасимов.

За време на неговиот „Марш на правдата“ од 23 до 24 јуни, силите на Вагнер го зазедоа јужниот град Ростов-на-Дон и ја презедоа контролата врз штабот на Јужниот воен округ на Русија.

Loading...

Во меѓувреме, со Путин во вила далеку од Москва, Патрушев барал посредници за да го запре напредувањето на Вагнер кон главниот град.

Патрушев ја оркестрирал улогата на белорускиот претседател Александар Лукашенко во преговорите за договорот за повлекување со Пригожин.

Тој, исто така, побарал воена помош од Казахстан доколку руската војска не може да го задуши бунтот, но претседателот Касим-Жомарт Токаев одбил, пишува The Wall Street Journal.

По бунтот, Пригожин продолжил да патува во Африка, каде Вагнер имал големо воено и деловно присуство и да работи во Русија.

„Можете да видите каков бил планот на Путин – да го задржи мртвиот човек да оди за да можат да откријат што се случило“, изјави Ролф Моват-Ларсон, поранешен шеф на ЦИА во Москва, за The All Street Journal.

Западните разузнавачки агенции, цитирани од WSJ, рекоа дека Патрушев почнал да смислува план за отстранување на Пригожин во август.

Путин не се спротивставил кога му бил претставен предлогот, наведува весникот.

Подоцна истиот месец, додека Пригожин чекал на московскиот аеродром да заврши безбедносната проверка на авионот, разузнавачките службеници верувале дека под крилото на авионот била поставена мала бомба.

Loading...

Видео снимката од нешто по 17 часот на 23 август покажува како авионот без крила паѓа од небото во близина на селото Куженкино во Тверската област.

Патрушев се смета за еден од најстарите и најблиските доверливи на Путин, бидејќи тие двајца работеле заедно како млади офицери на КГБ во Ленинград.

Кога Борис Елцин го назначи Путин за свој премиер, Патрушев ја презеде функцијата шеф на Федералната служба за безбедност (ФСБ).

Патрушев е дел од тесен круг советници на кои се верува дека Путин се потпирал за планирање на инвазијата на Украина.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во петокот го нарече извештајот на WSJ „фикција“.

„Го видовме овој материјал, но не би сакале да го коментираме. Малку е веројатно дека може да се коментираат такви материјали“, рече Песков.