ЖРК Куманово (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово денеска го дозна противникот за претстојниот Европски ЕХФ куп за сезоната 2023/24. Loading… На денешната ждребка во Виена за противник во второто коло кумановки го добија тимот на HV Herzongenbuchsee од Швајцарија. Натпреварите ќе се одиграат на 23/24 септември, а реваншот е на 30ти септември/1 октомвриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска извојуваа победа над Вардар со резултат 32:31 и по трет пат го кренаа трофејот во Купот на Македонија. Loading… Вардарки немаа сили против кумановки во денешната финална пресметка која се одржа во Охрид. Куманово имаше контрола над целиот натпревар, па и на полувреме заминаа со предностПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска против ЖРК Вардар ќе се борат за титула во женскиот ракометен Куп на Македонија. Loading… Кумановки за финале требаше претходно да се борат против Металург, екипа која поради финансиска криза одлучи да не се натпреварува понатаму и му го отвори патот на ривалот Куманово за директенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Кумаово нерешено го завршија третиот плеј оф натпревар оваа сезона откако на домашен терен денеска ги одмерија силите со лидерот на табелата Ѓорче Петров. Loading…     Силна беше желбата на кумановки да го добијат овој натпревар и да го нанесат првиот пораз на гостинскиот состав во плејПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово утре го пречекуваат составот на Ѓорче Петров во рамките на деветиот натпревар од плеј оф завршницата во домашниот шампионат. Loading… Ова ќе биде дерби натпревар од кој ќе зависи дали составот на Ѓорче Петров ќе ја зацврсти првата позиција во табелата или ќе го загуби статусот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово утре го играат осмиот натпревар од плеј оф завршницата во домашниот шампионат за дами. Loading… За противник на гостински терен ќе го имаат составот на ЖРК Металург. И двата тима од досега одиграните седум натпревари имаат по четири победи, но Металург е на третата позиција во табелатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово се пласираа во финалето на Фајнл фор турнирот од Купот на Македонија откако викендов го совладаа Пелистер во рамките на финалето од групата четири. Loading… Со резултат 27:32 кумановки славеа над Пелистер во мечот кој се одигра вчера. Со 11 погодоци брилираше Пена Граматова, еден помалку имашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово утре го играат последниот натпревар оваа календарска година, а за противник на гостински терен ќе го имаат составот на Пелистер. Loading… Поранешниот шампион на Македонија предводен од Драгана Ристова бележи одлична игра сезонава и со десет победи од 13 одиграни натревари е на третото место во табелата.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово вчера остварија убедлива победа на домашен терен против составот на ЖРК Скопје со резултат 41:20. Loading… Во единаесетото коло од Женската супер лига, кумановки беа убедливо надмоќни и лесно остварија нова победа. Најмногу погодци реализираше Алмеида Андреза, дури 13, додека седум голови запиша Габриела Величковска. Одлична бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово утре го играат 10иот меч сезонава, а на гостински терен за противник ќе го имаат составот на ЖРК Гевгелија. Loading… Кумановки годинава го немаат епитетот на непобедена екипа, но сѐ уште се високо меѓу најдобрите во табелата. Со шест победи од досегашните натпревари се трети во табелата,Прочитај повеќе