ЖРК Куманово започна да се екипира за претстојната сезона

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово започна да се екипира во пресрет на новата ракометна сезона која треба да започне есенва.

Loading...

Адела Еленин е првото ново име во редовите на минатогодишниот освојувач на Купот на Македонија во женски ракомет.

Еленин игра на позицијата лево крило и е поранешен играч на ЖРК Деспина од Прилеп. Има настапи за кадетската и младинска репрезентација на Македонија и се наоѓа на поширокиот список во сениорскиот состав.

Составот на ЖРК Куманово ќе го засили и Нена Несторовска, која игра на позицијата среден бек.

Нена е перспективна ракометарка, потекнува од ракометната школа Сани Охрид, а во последните три години играше за екипата на ЖРК Металург.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мургаш – село со археолошки наоѓалишта од римско време

На позицијата лево крило, клубот се засили со Јана Ѓошевска, која потекнува од школата на ЖРК Металург, а во претходната сезона играше за ЖРК Спартак од Скопје.

Од претходниот состав засега договорот го има обновено Сузана Зечевиќ која игра на позицијата лев бек и еден од најдобрите дефанзивни играчи во лигата.

Во меѓувреме ЖРК Куманово го доби и противникот во европскиот ЕХФ Куп. Во септември ќе ги одмери силите со HV Herzongenbuchsee од Швајцарија.

Loading...

Никола Ивановски