ЖРК Куманово (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово остварија убедлива победа против ЖРК Астибо изминатиот викенд во рамките на 5. коло од домашниот шампионат. Loading… Убедливи од стартот беа гостинките што можеше да се забележи по високото водство кое го поставија во првите минути од средбата. На полувреме заминаа со значителна предност и резултат 8:25.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска ќе ги одмерат силите со ЖРК Астибо во рамките на Првата женска ракометна сила. Loading… Кумановки досега имаат одличен скор со четири победи од исто толку одиграни натпревари во домашниот шампионат. Денешниот натпревар против ЖРК Астибо ќе се одигра со почеток во 18 часот. Никола ИвановскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово впишаа четврта победа по исто толку одиграни натпревари од стартот на оваа сезона. Loading… Изминатиот викенд на домашен терен кумановки го совладаа составот на ЖРК Деспина од Прилеп со резултат 18:17. Од самиот старт на мечот избраничките на тренерот Славиша Димитриевски имаа висока предност пред гостинскиот состав,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово впишаа победа и во третото коло од домашниот шампионат, за три од три од почетокот на првенството. Loading… Викендов на домашен терен, но во улога на гостинска екипа, кумановки остварија убедлива победа против тимот на ЖРК Шампион од Скопје со резултат 34:9. Убедлив резултат кумановки имаа уштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово се вратија на победите во домашниот шампионат, по двата претрпени порази во ЕХФ Купот во Швајцарија. Loading… Вчеравечер на домашен терен избраничките на тренерот Славиша Димитријески, остварија убедлива победа врз составот на ЖРК Спартак од Скопје со резултат 37:25. Кумановки убедливо го стартуваа мечот и направија солидноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два порази изминатиот викенд претрпе составот на Женскиот ракометен клуб Куманово во Швајцарија во рамките на натпреварите од ЕХФ Купот. Loading… Првиот меч во кој кумановки имаа улога на домаќин, кумновки загубија со резултат 22:29. Во првиот дел од средбата кумановки мака мачеа да ја достигнат предноста на швајцарскиот ХВПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска заминаа за Швајцарија каде викендов треба да одиграат два натпревари во рамките на ЕХФ Купот. Loading… Некогашниот двоен шампион на Македонија, ЖРК Куманово утре со почеток во 16:00 часот го игра натпреварот против швајцарскиот ХВ Херзонгенбусцхе, а реваншот во исто време во недела. Како што додаваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманвоо викендов го одиграа првиот натпревар од оваа сезона и извојуваа убедлива победа. Loading… На гостински терен го совладаа составот на ЖРК Гевгелија со резултат 15:43 и ги впишаа првите бодови во табелата. Избраничките на тренерот Славиша Димитријевски имаа убедлив старт и направија огромна предност уште во првотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово започна да се екипира во пресрет на новата ракометна сезона која треба да започне есенва. Loading… Адела Еленин е првото ново име во редовите на минатогодишниот освојувач на Купот на Македонија во женски ракомет. Еленин игра на позицијата лево крило и е поранешен играч на ЖРКПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановската ракометарка Александра Боризовска го продолжи својот ангажман со ракометниот клуб ПАОК од Грција. Loading…     View this post on Instagram   A post shared by AC PAOK / Α.Σ. ΠΑΟΚ (@acpaok)   Трета сезоноа по ред македонската репрезентативка и некогашен најдобар играч на ЖРК Куманово ќе ги браниПрочитај повеќе