ЖРК Куманово (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Филип Додевски, претставник на Женскиот ракометен клуб Куманово ќе се бори за место во управниот одбор на WOMEN FORUM CLUB HANDBALL. Loading… Додевски ќе биде единствен кандидат од Македонија, а заедно со него за место во управниот одбор ќе се бори и Стефан Алберехтсон, претставник на Савехоф од Шведска. ИзборотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово впишаа убедлива победа против составот на Пелистер откако вчера на домашен терен имаа резултат од 41:25. Loading… Уште во првото полувреме беше видлива решеноста на избраничките на Драгана Ристова да го добијат натпеварот, а тоа го покажа и резултатот од 20:14. Во второто полувреме кумановки влегоа порелаксираниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска на домашен терен го играат натпреварот од 7то коло од домашниот шампионат, а за противник ја имаат екипата на Пелистер. Loading… ЖРК Пелистер годинава има повторно високи амбиции, откако минатата сезона малку потфрли, но високи се и амбициите за вицепрвакот Куманово. Пелистер досега има четири победиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово утре го играат шестиот меч оваа сезона во домашното првенство, а за противник на гостински терен го имаат составот на Спартак. Loading… По двата порази на европската сцена од израелскиот Макаби Аразим Раматган кои составот ги претре неделава, кумановки во овој меч влегуваат изморени, но со желбаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово забележаа два порази од страна на Макаби Аразим Раматган од Израел во рамките на Европскиот куп. Loading… По првите 30 минути резултатот беше 21-13 што дефинитивно беше најава за негативниот резултат на избраничките на Ристова, негатива која само продолжи да расте во вториот дел за конечни наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска во Израел го играат првиот меч од второто коло во рамките на Европскиот куп. Loading… За противник кумановки го имаат составот на израелскиот Макаби Аразим, а дуелот е закажан за денеска во 18 часот. Екипата на Макаби е составена главно од искусни интернационалки и помлади домашниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јована Живковска, Наташа Нолевска и Пена Граматова и следната сезона ќе го носат дресот на Женскиот ракометен клуб Куманово. Loading… Трите ракометарки потпишаа нови договори со кои ќе го продолжат својот ангажман во тимот на вицешампионот. Јована Живковска игра на позицијата лево крило и потекнува од школата на ЖРК Куманово.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на младинскиот состав на Куманово се вицешампионки на Македонија откако во финалето на завршниот турнир не ја одбранија титулата од Металург. Loading… Кумановки убедливо беа поразни со резултат 26:16, иако на почетокот на мечот резултатот носеше голема неизвесност и игра гол за гол. Но, второто полувреме неизвесноста исчезна откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска ќе се најдат пред нов предизвик, а тоа е дербито против скопски Металург. Loading… Вечниот ривал на кумановки денеска во 16:30 часот ќе ги пречека на свој терен девојките кои оваа сезона не знаат за пораз. Кумановки досега во плеј офот имаат одиграно седум натпревари кадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово го доби првиот противник од новата ракометна сезона која стартува на 8 и 9 септеври. Вардар ќе биде екипата против која кумановки ќе ја бркаат првата победа. Вардар во сезоната влегува со нов состав, релативно послаб од претходниот, додека Куманово се уште се екипира, а освенПрочитај повеќе