ЖРК Куманово

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска заминаа за Швајцарија каде викендов треба да одиграат два натпревари во рамките на ЕХФ Купот. Loading… Некогашниот двоен шампион на Македонија, ЖРК Куманово утре со почеток во 16:00 часот го игра натпреварот против швајцарскиот ХВ Херзонгенбусцхе, а реваншот во исто време во недела. Како што додаваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманвоо викендов го одиграа првиот натпревар од оваа сезона и извојуваа убедлива победа. Loading… На гостински терен го совладаа составот на ЖРК Гевгелија со резултат 15:43 и ги впишаа првите бодови во табелата. Избраничките на тренерот Славиша Димитријевски имаа убедлив старт и направија огромна предност уште во првотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово започна да се екипира во пресрет на новата ракометна сезона која треба да започне есенва. Loading… Адела Еленин е првото ново име во редовите на минатогодишниот освојувач на Купот на Македонија во женски ракомет. Еленин игра на позицијата лево крило и е поранешен играч на ЖРКПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановската ракометарка Александра Боризовска го продолжи својот ангажман со ракометниот клуб ПАОК од Грција. Loading…     View this post on Instagram   A post shared by AC PAOK / Α.Σ. ΠΑΟΚ (@acpaok)   Трета сезоноа по ред македонската репрезентативка и некогашен најдобар играч на ЖРК Куманово ќе ги браниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово денеска го дозна противникот за претстојниот Европски ЕХФ куп за сезоната 2023/24. Loading… На денешната ждребка во Виена за противник во второто коло кумановки го добија тимот на HV Herzongenbuchsee од Швајцарија. Натпреварите ќе се одиграат на 23/24 септември, а реваншот е на 30ти септември/1 октомвриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска извојуваа победа над Вардар со резултат 32:31 и по трет пат го кренаа трофејот во Купот на Македонија. Loading… Вардарки немаа сили против кумановки во денешната финална пресметка која се одржа во Охрид. Куманово имаше контрола над целиот натпревар, па и на полувреме заминаа со предностПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска против ЖРК Вардар ќе се борат за титула во женскиот ракометен Куп на Македонија. Loading… Кумановки за финале требаше претходно да се борат против Металург, екипа која поради финансиска криза одлучи да не се натпреварува понатаму и му го отвори патот на ривалот Куманово за директенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Кумаово нерешено го завршија третиот плеј оф натпревар оваа сезона откако на домашен терен денеска ги одмерија силите со лидерот на табелата Ѓорче Петров. Loading…     Силна беше желбата на кумановки да го добијат овој натпревар и да го нанесат првиот пораз на гостинскиот состав во плејПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово утре го пречекуваат составот на Ѓорче Петров во рамките на деветиот натпревар од плеј оф завршницата во домашниот шампионат. Loading… Ова ќе биде дерби натпревар од кој ќе зависи дали составот на Ѓорче Петров ќе ја зацврсти првата позиција во табелата или ќе го загуби статусот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово утре го играат осмиот натпревар од плеј оф завршницата во домашниот шампионат за дами. Loading… За противник на гостински терен ќе го имаат составот на ЖРК Металург. И двата тима од досега одиграните седум натпревари имаат по четири победи, но Металург е на третата позиција во табелатаПрочитај повеќе