ЖРК Куманово го освои трофејот во Купот на Македонија

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска извојуваа победа над Вардар со резултат 32:31 и по трет пат го кренаа трофејот во Купот на Македонија.

Loading...

Вардарки немаа сили против кумановки во денешната финална пресметка која се одржа во Охрид. Куманово имаше контрола над целиот натпревар, па и на полувреме заминаа со предност од 15:12.

Најефикасна во тимот на Куманово беше Бразилката Андреза Алмеида со 11 погодоци.

Ова е трет трофеј во последните години за Куманово, откако сино-белите го кренаа во 2019та и 2021-ва година.

Никола Ивановски

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мургаш – село со археолошки наоѓалишта од римско време