ЖРК Куманово со убедлива победа ја отвори сезоната

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманвоо викендов го одиграа првиот натпревар од оваа сезона и извојуваа убедлива победа.

Loading...

На гостински терен го совладаа составот на ЖРК Гевгелија со резултат 15:43 и ги впишаа првите бодови во табелата.

Избраничките на тренерот Славиша Димитријевски имаа убедлив старт и направија огромна предност уште во првото полувреме кога семафорот покажуваше високи 5:26 за кумановки.

Второто полувреме беше рутински тренинг за некогашниот двоен шампион кој со иста желба влегува и во оваа сезона натпреварувања.

Со 10 погодоци на натпреварот брилираше Сара Цветановска, осум голови имаше Сара Богојеска, а еден помалку постигна Јана Ѓошевска. Двете голманки Марија Јовановска и Симона Грујовска забележаа по пет одбрани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет пожари изминатото деноноќие во куманвско

Никола Ивановски