Вагнер (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин имаше средба со еден од највисоките поранешни команданти на паравоената група Вагнер Андреј Трошев, објави Ројтерс, додавајќи дека разговарале за тоа како најдобро да се искористат „доброволните единици“ во војната во Украина. Loading… Прашањата кои се наметнуваат по оваа средба се дали Вагнер се вратил, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со поранешниот командант на „Вагнер“ Андреј Трошев, со кого разговарал како доброволните единици би можеле да се борат во Украина, соопшти Кремљ. Loading… Путин изјави дека разговарале „како доброволните единици можат да извршуваат различни борбени задачи, пред сè, во зоната на специјални воени операции“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вдовицата на Евгениј Пригожин, поранешниот лидер на Вагнерците, кој минатиот месец го загуби животот во авионска несреќа, официјално го смени презимето. Loading… Системот SPARK забележа дека Љубов Пригожина сега се вика Љубов Валентиновна Кријажева, пренесува рускиот медиум Фонтанка. Системот добил информација за промена на презимето на 15 септември, иако немаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш откри дека еднаш во Санкт Петербург вечера му послужил Евгениј Пригожин, водачот на Вагнер кој загина во авионска несреќа минатиот месец. Loading… Говорејќи преку видео врска на конференцијата за Европската стратегија на Јалта во Киев овој викенд, Буш беше прашан за неодамнешната смрт на Пригожин.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот центар за истражување и спречување на авионски несреќи (ЦЕНИПА) побара од Русија да учествува во истрагата за несреќата во која загина шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин. Сепак, многу брзо Кремљ го одби барањето. Loading… Имено, авионот со Пригожин и голем број високи функционери на Вагнер е произведен во Бразил,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ги известила бразилските истражни воздухопловни власти дека не планира меѓународна истрага за падот на авионот Ембраер од бразилско производство, во кој загинаа шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин и други функционери на оваа платеничка група. Loading… Авионот на Пригожин Embraer Legacy кој летал од Москва до Санкт Петербург не покажалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По падот на приватен авион во кој се верува дека загинал шефот на паравоената група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, се поставува прашањето каква е иднината на руската компанија и нејзиното работење низ светот. Loading… Официјални лица и аналитичари велат дека Русија најверојатно ќе го задржи своето присуство во африканските земји кадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша нов декрет со кој се бара платеничките групи, вклучително и групата Вагнер без водачи, да се заколнат на верност на руската држава. Loading… Претседателската извршна наредба стапи на сила вчера и се однесува на платениците, доброволците и сите вклучени во т.н. „специјалната воена операција“ штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поддржувачите на Вагнер тврдат дека гробовите на борците на оваа група биле „уништени“ на гробишта во Русија. Loading… На снимката која кружи на руски канал на Телеграм се гледа како поддржувач на Вагнер стои на гробиштата каде што биле закопани борците платеници и вели „сè е уништено“. „Ова е богохулство.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден објави дека американските власти се обидуваат прецизно да утврдат како авионот на Евгениј Пригожин, лидерот на руската паравоена група Вагнер, се урна во Русија. Loading… Русија претходно го критикуваше Бајден дека покажа недостиг на изненадување од веста дека Пригожин загинал во авионска несреќа и предупреди декаПрочитај повеќе