Путин потпиша нов декрет: Барања и ултиматуми за Вагнерците

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша нов декрет со кој се бара платеничките групи, вклучително и групата Вагнер без водачи, да се заколнат на верност на руската држава.

Loading...

Претседателската извршна наредба стапи на сила вчера и се однесува на платениците, доброволците и сите вклучени во т.н. „специјалната воена операција“ што Путин ја спроведува во Украина, пишува SkyNews.

Со оваа команда тој настојува да формира „духовни и морални основи за одбрана на Руската Федерација, нејзината независност и устав“.

Ова може да се смета како потег за приближување до Кремљ на нестабилните трупи на Вагнер, од кои многумина се во немири откако се дозна дека нивниот лидер Евгениј Пригожин, наводно, загинал во авионска несреќа.

Некои видеа на социјалните мрежи покажуваат како војниците на Вагнер се заколнуваат на одмазда на претседателот Путин по смртта на шефот Вагнер.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.