Вагнер

Сподели со своите пријатели

Припадниците на платеничката вооружена формација „Вагнер“ ќе се вратат од мисијата во Африка на фронтот во Украина по наредба на Кремљ, објави Американскиот институт за проучување на војната, повикувајќи се на руски извори. Loading… Како што е наведено, дел од членовите на Вагнер ќе бидат префрлени во Белгородската област наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По неуспешниот пуч, платениците од групата на Вагнер се повлекоа во Белорусија. Но, што се случува со нив таму? Loading… Во јуни, платеничката група на Вагнер предводена од Евгениј Пригожин изврши државен удар во Русија. Но, тоа беше неуспешно, па членовите на групата се повлекоа во Белорусија. Кога Пригожин загинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Драматичната смрт на водачот на Вагнер, Евгениј Пригожин во авионска несреќа, ја наредил шефот на Советот за безбедност Николај Патрушев, близок соработник на претседателот Владимир Путин и поранешен шпион, објави во петокот The Wall Street Journal, цитирајќи ги западните разузнавачки агенции и руски разузнавач, објави „Москва тајмс“ (The Moscow Times).Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа објави неодамна декласифицирани разузнавачки информации во кои се наведува дека руската приватна воена компанија Вагнер се подготвува да обезбеди ги „Хезболах или Иран“ со противвоздушна одбрана. Loading… Ова го соопшти портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби и додаде дека Вагнер се подготвува даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две недели по принудното и драматично повлекување на „сините шлемови“ од базата на ОН во Кидал, во североисточниот дел на Мали, руската паравоена формација „Вагнер“ рамо до рамо со единиците на малиската армија го окупираше тој стратешки град во близина на границата со Алжир. Loading… За армијата на Мали, тоаПрочитај повеќе

high-rise buildings during daytime

Сподели со своите пријатели

Обвинителството во Франција ја истражува можната вмешаност на Русија во графити со повеќе од 200 Давидови ѕвезди на згради ширум земјата, по што нагло се зголемија антисемитските акти, пишува Jerusalem Post. Loading… Појавата на Ѕвездите на Давид на неколку згради минатата недела предизвика загриженост во Франција, каде што тензиите сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската платеничка група Вагнер, наводно, продолжила да регрутира војници во руските градови Перм и Новосибирск, објавија локалните медиуми. Loading… Синот на починатиот основач на Вагнер, Евгениј Пригожин, Павел Пригожин, продолжи да ја води групата. На својот врв, Вагнер имаше десетици илјади луѓе, меѓу кои имаше осуденици, 50.000 од нив, наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откриени се деталите од тестаментот на неодамна починатиот шеф на Вагнер, Евгениј Пригожин, како и условите што тој му ги оставил на својот наследник. Loading… Во тестаментот на основачот на групацијата Вагнер стои дека целиот свој имот му го остава на својот дваесет и петгодишен син Павел. Пригожин му оставилПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според Институтот за проучување на војната (ISW), Павел Пригожин (25), син на поранешниот водач на Вагнер, Евгениј Пригожин, сака да ја преземе оваа платеничка група. Loading… Павел Пригожин преговара со руската национална гарда, Росгвардија, за повторно вклучување на Вагнерците во борбата во Украина, известува ISW, повикувајќи се на профилот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во петокот, рускиот претседател Владимир Путин се сретна со еден од највисоките поранешни команданти на Вагнер групата, Андреј Трошев. Loading… Двајцата разговарале како доброволните единици на Вагнер би можеле да се борат во Украина, а Кремљ соопшти дека Трошев сега работи за руското Министерство за одбрана, пренесе Хина. Состанокот еПрочитај повеќе