Вагнер

Сподели со своите пријатели

Началникот на приватната армија Вагнер, Евгениј Пригожин ја ублажил својата реторика кон руското Министерство за одбрана „веројатно од страв дека би можел целосно да остане без неговите војници да се борат во Бахмут“, се вели во најновата анализа на Институтот за проучување на војната. Loading… Пред неколку дена Пригожин изразиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основачот на руската платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, го предупреди рускиот министер за одбрана дека Киев планира офанзива за отсекување на групата Вагнер од остатокот од московските трупи. Loading… Шефот на платеничката единица на вчерашната прес-конференција тврдеше дека е планиран „напад од големи размери“ за крајот на овој месец илиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Уште од летото трае големата битка за Бахмут. Во времето на големата украинска контраофанзива во која беше ослободена областа околу Харков, која се случи на крајот на летото, Бахмут беше познат како единственото место на бојното поле каде Русите напредуваа. Loading… Потоа се зборуваше за можен пад на градот. ПовеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За групата Вагнер се нема слушнато многу од почетокот на војната во Украина, но сега владее страв и трепет низ фронтот кој се протега на речиси илјада километри. Loading… Како армијата контролирана од бизнисменот Евгениј Пригожин стана толку успешна на украинското бојно поле и дали украинските сили воопшто имаат одговорПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мал број борци од Авганистан се борат во редовите на руската паравоена формација „Вагнер“ во Украина, изјави основачот на „Вагнер“ Евгениј Пригожин. Loading… „Да, навистина, авганистанските борци се борат во редовите на Вагнер, во мал број. Имаме артилериска единица, која претходно беше обучена да работи со артилериски системи произведени воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Порнхаб ги отстрани рекламите од групата Вагнер, која ги објави на страницата за да регрутира војници за војната во Украина. Loading… Портпаролот на Pornhub потврди за Newsweek дека рекламите се отстранети и дека страницата не дозволува никакви политички реклами. На почетокот на оваа недела имаше извештаи дека на Pornhub, најголематаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај на своите разузнавачи за војната во Украина. Loading… Во него тие потсетуваат како руските власти ѝ забранија на злогласната руска платеничка група Вагнер да регрутира во затворите поради тензиите со военото раководство во Москва. Додаваат дека пред тоа Вагнер регрутирал голем бројПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во нова анализа, Институтот за проучување на војната (ISW) ги разгледа односите меѓу руското Министерство за одбрана, претседателот Владимир Путин и основачот на Вагнер групата Евгениј Пригожин, наведувајќи дека конфликтот меѓу министерството и Пригожин веројатно достигнал нејзиниот врв за време на битката кај Бахмут. Loading… Рускиот министер за одбрана СергејПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот град Бахмут сè уште е „најжешката област на линијата на фронтот“, изјави портпаролот на украинската војска за Си-Ен-Ен. Loading… „Бахмут сè уште е најжестокото место на линијата на фронтот. Сега има трета рунда борци од платеничката група Вагнер, која Русија ја заменува со редовната армија“, рече Серхиј Черевати. „ПрвиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин вели дека му бил забранет пристап до специјални канали за комуникација со руските власти за да престане да бара муниција за неговите платеници. Loading… „За да престанам да барам муниција, ми беше прекинат пристапот до сите специјални канали за комуникација во сите канцеларии и единици,Прочитај повеќе