Кој е Андреј Трошев, новиот шеф на Вагнер?

Сподели со своите пријатели

Во петокот, рускиот претседател Владимир Путин се сретна со еден од највисоките поранешни команданти на Вагнер групата, Андреј Трошев.

Loading...

Двајцата разговарале како доброволните единици на Вагнер би можеле да се борат во Украина, а Кремљ соопшти дека Трошев сега работи за руското Министерство за одбрана, пренесе Хина.

Состанокот е обид на Кремљ да покаже како државата ја презела контролата врз платеничката група по неуспешниот јунски бунт на шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, кој загина во авионска несреќа во август.

Само неколку дена по бунтот на Вагнер, Путин им понуди на платениците шанса да ја продолжат борбата и предложи Трошев да ја преземе власта од Пригожин, пишува рускиот весник Комерсант.

Обраќајќи му се на Трошев, кого Путин го предложи да биде новиот лидер на Вагнер по смртта на Пригожин, рускиот претседател рече дека разговарале како „доброволните единици можат да извршуваат различни борбени задачи, пред сè, се разбира, во зоната на специјални воени операции“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еквадор одби да ѝ испорача на Украина со воена опрема од советската ера

„Вие самите се боревте во таква единица повеќе од една година“, рече Путин.

„Знаете што е тоа, како се прави, знаете кои се прашањата што треба однапред да се решат за да може борбените напори да се изведат на најдобар и најуспешен начин.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков за новинската агенција РИА изјави дека Трошев сега „работи во Министерството за одбрана“.

Loading...

Трошев, пензиониран руски полковник, еден од основачите и член на групата Вагнер, во документите пишува за санкциите што ги најавија Европската унија и Франција против оваа групација.

Детално е опишана и позицијата на Трошев како началник на штабот на операциите на Вагнер групата во Сирија, која го поддржуваше сирискиот режим.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Х ја реактивираше сметката на Јулија Навалнаја

Трошев е роден во април 1953 година во Ленинград, во поранешниот Советски Сојуз.

Во изјавата за санкции на Обединетото Кралство од јуни 2022 година, исто така се наведува дека „Андреј Николаевич Трошев беше извршен директор на Вагнер групацијата“.

Меѓу неговите соработници е уште еден основач на групацијата Вагнер, Димитриј Уткин, кој загина во авионска несреќа заедно со Пригожин.

А Уткин беше поранешен офицер на руската воена разузнавачка служба ГРУ.

Трошев е поврзан и со командантите на Вагнеровата група Александар Сергеевич Кузњецов и Андреј Богатов.

Тој е и ветеран од војните во Чеченија и Авганистан.

Loading...

За неговата служба во Авганистан, Трошев беше награден со два ордени на Црвена звезда – награда на Советскиот Сојуз за исклучителни заслуги.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  По Куба, Лавров пристигна и во Венецуела

За заслугите во операцијата во Чеченија, тој е одликуван со два ордени за храброст и орден од Орден за заслуги за татковината, 2 степен, јавуваат руските медиуми.

Трошев беше меѓу поканетите на приемот во Кремљ во декември 2016 година.

Фотографија, за која се верува дека е од тој прием, се појави во руските медиуми во 2017 година и го прикажува Путин до Трошев и Уткин, и двајцата држат неколку медали.

„Седа коса“, како што ја нарекуваат Трошева, е и поранешен вработен во специјалниот одред за брз одговор на Северозападниот федерален округ на руското Министерство за внатрешни работи, наведува руската новинска агенција Фонтанка.

Украина воведе санкции за Трошев на 26 февруари годинава.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.