НУЦК ”Трајко Прокопиев”

Сподели со своите пријатели

Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово денеска свечено ги додели наградите за најдобрите  од годинешното издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading…     За најдобра претстава беше избрана претставата „Секс и лаги“ на театар Куманово, а денеска наградата ја подигна младата актерска екипа која со истата претставаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вечерва со почеток во 21 часот, пред платото на Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“, Куманово, концерт ќе одржи трио „Џентлмен“, информираа денеска од установата. Оттаму ги поканија кумановци да го проследат концертот. Loading… Трио „Џентлмен“ составено од тројца професионални оперски пејачи: Дејан Стоев-тенор, Кристијан Антовски-баритон и Јане Дунимаглоски-тенор,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово во четврток со почеток во 13 часот ќе биде отворена изложба на фотографии (24) на којашто ќе биде промовиран златниот антички наод од  неготинско. Loading… Изложбата е во рамките на повеќегодишната добра соработка помеѓу Музејот на Град НеготиноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово во четврток со почеток во 13 часот ќе биде отворена изложба на фотографии (20) –  „Низ објективот на Дени“ од авторот Дени Синадиновски. Loading… Изложбата претставува симбиоза на два уметнички сегменти, чија што приказна започнува во 2012 година.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот рок бенд „KHARA“ во понеделник со почеток од 21 часот, на платото пред НУЦК „Трајко Прокопиев“ Куманово ќе одржи самостоен целовечерен концерт. Целта на групата е финиширање на „Indiegogo crowdfunding“ кампањата за финансирање на нивниот втор албум „Heaven Can Wait“. На настанот ќе има поставен штанд за донации, кадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Само два проекти се одобрени од страна на Министерството за култура за македонската драма при Кумановскиот театар, што повторно е најмал број на проекти во целата држава. Вкупно 1,6 милиони денари ќе добие Народен театар Куманово со новата програма, што кај дел од актерите доведе до огоречност и незадоволство. ГоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Никола Груевски останува единствен кандидат на претстојниот 15-ти конгрес на ВМРО ДПМНЕ кој за неколку часа ќе започне во Куманово. Како што соопштуваат добро упатените извори, Груевски овојпат сам ќе се бори за претседателското место на влаедачката партија, откако во 2003 година, актуелниот претседател се соочи со Марјан Ѓорчев какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во малата сала на НУ Центар за култура“Трајко Прокопиев“ – Куманово, во четврток со почеток во 20 часот, концерт ќе одржи пијанистката Елена Костовска. Концертот е насловен како “Француско– шпански ароми“, и е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија. Loading…        Елена Костовска е родена во Скопје, гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Театар Куманово, вчеранавечер се одржа промоција на видео спот, обработка на македонската народна песна ”Аир да не сториш мамо”, во изведба на Александар Богдановски, дипломиран музичар изведувач од Куманово. Loading… Македонската народна песна ”Аир да не сториш мамо”  потекнува од североисточниот регион, односно од тромеѓата Куманово, Кратово и КриваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во изложбениот салон на НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово, во четврток, со почеток во 20 часот во ќе биде отворена изложбата на карикатури на тема “Снаа – свекрва“. Loading… Се работи за меѓународниот конкурс “Невестинско поклонение“,  а на изложбата ќе бидат претставени 50-те  најуспешни трудови. Меѓународниот конкурс заПрочитај повеќе