МААЕ (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, изрази надеж дека Русија и Украина до крајот на годината ќе склучат договор за создавање заштитена зона во областа околу нуклеарната централа Запорожје. Loading… „Посветен сум на изнаоѓање решение што е можно поскоро. Се надевам до крајот на годината“, изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Агенцијата за атомска енергија, Рафаел Гроси, чиј тим експерти денеска ќе провери дали има штета во најголемата европска нуклеарна централа Запорожје, на југот на Украина, изјави дека секој што ќе отвори артилериски оган во таа централа е „играње со оган“. Loading… Агенцијата објави дека во текот на викендотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија е подготвена да обезбеди пристап до нуклеарните постројки во Севастопол како дел од спроведувањето на мерките на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), изјави претставникот на руската делегација на состанокот на Генералното собрание на ОН, Александар Шевченко. Loading… – Објектите лоцирани во градот Севастопол се вклучени во списокот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Експерти од агенцијата за нуклеарно набљудување на Обединетите нации во вторникот започнаа инспекција на две локации за кои Русија тврди дека произведуваат таканаречени „валкани бомби“. Loading… Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси во соопштение наведува дека инспекциите започнале на две локации во Украина и наскоро ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) „оваа недела“ ќе посети две украински локации на барање на Киев, според соопштението, за да ги потврди обвинувањата на рускиот претседател Владимир Путин дека Украина ги брише доказите за подготовка на „валкана бомба“. Loading… „Инспекторите ќе извршат независна проверка… за да откријат какво билоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (МААЕ) Рафаел Гроси изјави дека инспекторите на агенцијата во наредните денови ќе посетат две нуклеарни локации во Украина, а целта е да се откријат сите можни непријавени нуклеарни активности и материјали. Loading… Гроси изјави дека МААЕ е запознаена со тврдењата на РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

МААЕ се подготвува да испрати инспектори во наредните денови да испитаат две локации во Украина на барање на Киев, соопштено е денеска, како одговор на руските тврдења дека Украина може да употреби „валкана бомба“, што Киев го негира. Loading… „Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) е запознаена со неделните изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, очекува наскоро да се врати во Украина, изјави тој за Ројтерс, среде преговорите за воспоставување заштитена зона околу нуклеарната централа Запорожје, окупирана од Русија. Loading… Гроси посредуваше меѓу Москва и Киев во обид да воспостави нуклеарна безбедност и тампон зонаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Маријано Гроси, се надева дека ќе се сретне повторно со претседателот на Руската Федерација Владимир Путин што е можно поскоро. Loading… „Да, се надевам дека ќе се сретнам што е можно поскоро“, изјави Гроси на новинарите во понеделникот за времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН (МААЕ), Рафаел Гроси денеска изјави дека надворешното напојување на нуклеарната централа во Запорожје е обновено, по прекинот при кој беа вклучени дизел генераторите. Loading… Гроси на Твитер напиша дека добил информација од теренскиот персонал дека надворешното напојување на нуклеарната централа воПрочитај повеќе