Гроси: Нуклеарна несреќа не е во интерес на никого, дури ни на Русите

Сподели со своите пријатели

Посредувањето во воспоставувањето безбедна зона околу нуклеарната централа Запорожје во Украина, под руска контрола, станува сè потешко поради мешањето на војската во преговорите, изјави денеска шефот на агенцијата за нуклеарен мониторинг на ОН.

Loading...

Во март, руските сили ја зазедоа најголемата нуклеарна централа во Европа, Запорожје. Електраната од советската ера беше изложена на критики неколку пати во последните месеци, што доведе до стравувања од нуклеарна катастрофа.

Тоа не е лесно преговарање

– Не верувам дека е невозможно, но тоа не се лесни преговори – изјави главниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси во интервју за италијанската јавна телевизија РАИ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Место каде времето застанало: Советски град на Северниот пол стана магнет за туристи (ФОТО)

Гроси, кој претходно изјави дека се надева дека ќе постигне договор за заштита на централата пред крајот на 2022 година, рече дека преговорите со Киев и Москва станале покомплицирани бидејќи во нив се вклучени не само дипломати, туку и воени офицери.

– Преговарачката маса стана подолга и потешка – рече Гроси.

Шефот на МААЕ рече дека планира да се врати во Украина следната недела за да се сретне со претседателот Володимир Зеленски и други високи украински претставници, и се надева дека подоцна ќе отпатува за Москва.

Нема средба

Рускиот претседател Владимир Путин во моментов не планира да се сретне со Гроси, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува Интерфакс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Место каде времето застанало: Советски град на Северниот пол стана магнет за туристи (ФОТО)

Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на нуклеарната централа Запорожје.

Loading...

– Си играат со оган. Нуклеарна несреќа не е во интерес на никого, дури ни на Русите – изјави Гроси.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.