Управниот одбор на МААЕ го поддржа реизборот на директорот Гроси

Сподели со своите пријатели

Управниот одбор на Регулаторната управа за нуклеарна енергија на Обединетите нации, составена од 35 администратори, денеска го поддржа реизборот на директорот Рафаел Гроси, кој ќе го отслужи четвртиот мандат на чело на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), изјавија дипломатите по состанокот зад затворени врати.

Loading...

Управниот одбор на МААЕ го одобри неговиот реизбор со акламација, што значи дека не се одржа гласање и ниту една земја не изрази противење, додаваат дипломатите, според Ројтерс.

Одлуката сега мора да биде одобрена на генералната конференција на МААЕ, годишниот состанок на сите членки на организацијата што ќе се одржи наесен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на барања за азил во ЕУ се приближува до бројот од врвот на миграциската криза